blog

از چه نوع لنت ترمزی برای ماشین های سنگین استفاده میشود؟

از چه نوع لنت ترمزی برای ماشین های سنگین استفاده میشود؟

مهمترین مکانیزم ایمنی موجود در وسایل نقلیه، سیستم ترمز است. چرا که بدون وجود ترمز، خودرو نمیتواند با اتکا به زمان توقف یا اینکه حرکت رو به جلوی خود را کُند، کند. بنابراین کاری که ترمزها انجام میدهند این است که وقتی پایتان را روی پدال ترمز قرار میدهید، اتومبیل مایعی را از طریق خطوط ترمز خود به داخل هر چرخ می راند و به تدریج آنها را با همان سرعت متوقف می کند. به طور کلی، سیستم ترمز وظیفه تبدیل انرژی جنبشی خودرو به اصطکاک را برعهده دارد که باعث کاهش سرعت لاستیک ها و توقف خودرو می گردد. بنابراین لنت های ترمز در وسیله نقلیه شما منبع اصطکاک هستند که با فشار به دیسک های ترمز در اتومبیل تان آن را ایجاد می کنند.

بررسی لنت ترمز خودروهای سنگین

حال اجازه دهید نگاهی دقیق تر به انواع مختلف لنت های ترمز موجود داشته باشیم و اینکه کدام نوع برای وسیله نقلیه و سبک رانندگی شما مناسب تر است؟ مثلا لنت مورد استفاده برای ماشین های سبک یا ماشین های سنگین از چه نوعی است؟ لنت های ترمز انواع مختلفی دارند که می توانند به بهترین نحو با نوع وسیله نقلیه شما و شرایط رانندگی شما تطابق پیدا کنند. در ادامه به معرفی مختصری از موادی که برای تولید انواع لنت ترمز و همچنین نوع لنت ترمزی که مناسب ماشین های سنگین است، میپردازیم.

مطالعه دیگر مقالات آریاگستر : از صفر تا صد لنت ترمز را بدانید

بررسی کلی لنت ترمز خودروهای سنگین

لنت ترمز خودروهای سنگین

از چه موادی برای تولید انواع لنت ترمز استفاده میشود؟

شاید انتخاب مجموعه مناسب لنت ترمز برای خودرو کمی گیج کننده باشد. اما این را بدانید لنت ترمز جزء مهمی برای کمک به وسیله نقلیه شما است پس در انتخاب آن دقت نمایید. زیرا همه لنت های ترمز یکسان تولید نمیشوند و در نوع مواد و ساختار میتوانند کمی متفاوت باشند و عملکردی متفاوت نیز از خود نشان دهند. اما در دو موضوع مشترکاتی دارند:

اول اینکه لنت های ترمز مصرفی هستند. مثلا یک مداد پاک کن را در نظر بگیرید، هر بار که استفاده شوند، کمی رو به فرسودگی می روند تا زمانی که نیاز به تعویض دارند، لنت های ترمز نیز اینگونه هستند. دوم اینکه همه لنت های ترمز از لایه ای از “مواد اصطکاک” پوشیدنی تشکیل شده اند که (اغلب با چسب) به یک “صفحه پشتی” فلزی متصل میشوند.

انواع لنت ترمز عبارتند از:

  • لنت های ترمز سرامیکی؛ نوعی که بی سروصدا عمل کرده و گرما را بهتر تحمل می کنند. بنابراین در رانندگی روزانه بهتر عمل خواهند کرد با اینکه قیمت آنها در بازار گران تر است.
  • لنت های ترمز فلزی؛ ممکن است عملکرد خوبی داشته و همچنین هزینه کمتری نسبت به نوع سرامیکی داشته باشند، اما شاید سخت تر ترمزگیری کرده و حتی ممکن است حین استفاده بلندتر شوند.
  • لنت های ترمز ارگانیک؛ بی صدا و ارزان تر از انواع قبلی هستند. فقط ممکن است منجر به احساس “اسفنجی” پدال ترمز شوند و نیاز به تعویض مکرر داشته باشند.

مطالعه دیگر مقالات آریاگستر : چه زمانی لنت ترمز خودروی خود را تعویض کنیم؟

انتخاب بهترین نوع لنت ترمز برای ماشین های سنگین یا کامیون ها

همه ما میدانیم کامیون ها بزرگ و سنگین هستند پس انتخاب لنت ترمز آنها نیز مهم است. هنگامی که پا روی پدال ترمز می گذارید تا کامیون خود را متوقف و یا سرعت آن کَند کنید، لنت های ترمز اصطکاکی در برابر روتورهای ترمز دیسکی ایجاد می کنند و از آنجایی که شما مرتباً از پدال ترمز استفاده میکنید، لنت های ترمز باعث سایش و پارگی روتورها می شوند. بنابراین ممکن است بعد از مدتی نیاز به تعویض آنها داشته باشید.

به طور کلی برای نگه داشتن کامیونی که با بار سنگین و با سرعت در بزرگراه در حال حرکت است به نیروی توقف قوی و بالایی نیاز است. حتی برای متوقف کردن یک کامیون خالی هم به این نیرو احتیاج داریم. پس لنتی که قرار است برای ماشین های سنگین به کار رود باید از استحکام و توانایی بالا برای نگه داشتن آن با بار سنگین برخوردار باشد.

انتخاب بهترین نوع لنت ترمز برای ماشین های سنگین یا کامیون ها

بهترین نوع لنت ترمز برای ماشین های سنگین

خب! لنت های آلی که برای این نوع وسایل نقلیه توصیه نمیشود چرا که در مقایسه با دیگر لنت ها نرمترند و زودتر ساییده می‌شوند. پس گزینه مناسب، لنت های سرامیکی و یا فلزی هستند. چون لنت های سرامیکی نیروی توقف کننده زیادی را میتوانند تولید ‌کنند و استحکام بالایی دارند. فقط تنها عیب آنها، گران بودنشان است. لنت های فلزی ارزانتر هستند اما ممکن است نسبت به لنت های سرامیکی زودتر باعث ساییده شدن روتور ‌شوند.

چند موردی که بهتر است هنگام انتخاب لنت ترمز برای کامیون در نظر داشته باشید

اینکه چه نوع لنتی مناسب کامیون شماست؟ بستگی به نوع کامیون و کاربرد آن دارد. این موضوع را نیز به خاطر بسپارید، یک کامیون سبک که برای انجام کارهای روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد، به لنت هایی با عملکرد بالا که برای کامیون های سنگین از آن استفاده می‌کنند، نیازی ندارد. پس نوع و جنسی که برای لنت انتخاب می کنید، بستگی به اندازه و وزن کامیون دارد. در کنار این موارد به فاکتورهایی نظیر هزینه، کارایی، سروصدا، پارگی و مدل و سازگاری لنت نیز دقت کنید.

مطالعه دیگر مقالات آریاگستر : راه های تشخیص لنت ترمز اصلی از تقلبی

در نهایت

تصمیم گیری برای انتخاب نوع لنت بستگی به مدل وسیله نقلیه شما و سبک رانندگی و استفاده ای که قرار است از وسیله تان داشته باشید،دارد و اینکه کامیون ها، عموماً خودروهای سنگین هستند و کاربردهای آنها وزن بیشتری را شامل می شود، در نتیجه فشار بیشتری به لنت ترمز وارد می کنند. بنابراین،مطمئن شوید که بهترین لنت ترمز را برای کامیون خود تهیه کرده اید.همچنین هر از چند گاهی سیستم ترمز خود را برای بررسی هرگونه سایش مکرر بررسی کرده و اگر صدای جیر جیر شنیدید، ممکن است زمان تعویض لنت ترمز در خودرویتان فرا رسیده باشد.

مجموعه آریا گستر سعی کرده در این مقاله هر آنچه که لازم است در مورد لنت ترمز و نوع لنتی که نیاز است برای ماشین های سنگین خریداری شود را در اختیار شما قرار دهد و مایه خرسندی است که با مطالعه این مطلب، فرصت کافی برای انتخاب آنچه که می خواهید را داشته باشید. پیشنهاد می کنیم برای بررسی تمام محصولات سایت به صفحه پخش لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *