blog

زمان تعویض شمع و وایرشمع خودرو

زمان تعویض شمع و وایرشمع خودرو

شمع خودرو؛ قطعه­ای کوچک اما بسیار حیاتی که با وجود کوچک بودن، نقش مهمی را ایفا میکند. موضوع قابل تفکر این است که این وسیله کوچک جزو قطعات مصرفی خودرو بوده و ممکن است بعد از مدت زمانی خراب شده و نیاز به رسیدگی و تعویض پیدا کند. به همین منظور این مطلب را که درباره­ی شمع و وایرشمع خودرو و خرابی آنها است، تهیه کرده­ایم تا اطلاعات بیشتری در مورد این قطعه داشته باشید. پس مطالعه این نوشته را از دست ندهید.

دانستنی­های لازم درباره شمع و وایرشمع

این را بدانید که تامین نیرو محرکه خودروهای درون سوز از اشتعال مخلوط هوا و بنزین درون محفظه سیلندر صورت میگیرد. یعنی اکثر وسایل نقلیه بنزینی یا گازی از نوع آتشین هستند و چنین خودروهایی برای حرکت نیاز به سوزاندن سوخت دارند. حال وسیله کوچک مورد استفاده برای ایجاد اشتعال و سوزاندن، شمع خودرو است. بدین صورت که شمع درون سیلندر خودرو تعبیه شده است که با ایجاد جرقه در محفظه سیلندر باعث منفجر شدن هوا و بنزین مخلوط شده، میشود و از این طریق سوخت تبدیل به انرژی مورد نیاز برای موتور اتومبیل میگردد.

مشاهده محصولات آریا گستر : قیمت شمع و وایر شمع امکو

وایرشمع خودرو و وظیفه­ی آن

همانطور که میدانید موتور خودرو‌های درون سوز با سوخت (بنزین) کار می‌کنند و اینکه عملکرد موتور بدون الکتریسیته ممکن نخواهد بود.​ چرا که بسیاری از قطعات خودرو با الکتریسیته کار می‌کنند، حتی هنگام روشن شدن موتور نیاز به آن الزامی است.​ اینجاست که وایرشمع خودرو وارد عمل شده و الکتریسیته لازم را برای خودرو فراهم میکند. یعنی وایرشمع که از یک سری سیم و کابل­های انتقال برق به سر شمع­های خودرو است، باعث ایجاد جرقه و احتراق در موتور میشود. بدین صورت که شمع‌ها توسط وایرشمع‌ها به سیستم احتراق خودرو متصل می‌شوند.​ در ادامه الکتریسیته توسط دینام در موتور تولید شده و به شمع­ها منتقل میشود، جایی که شمع با ایجاد قوس الکتریکی در داخل سیلندر عامل جابجایی پیستون و تولید نیرو خواهد شد.​ انواع وایرشمع موجود در بازار که میتوانید خریداری کنید عبارتند از: وایرشمع سیمی، وایرشمع ابریشمی و وایرشمع ترکیبی.

چه زمانی را باید به تعویض شمع خودرو اختصاص داد؟

زمانی تعویض شمع خودرو

چه زمانی را باید به تعویض شمع خودرو اختصاص داد؟

اگر می خواهید خودرویی سالم با کارایی و عمر بالا داشته باشید باید به سلامت خودرو و اجزای آن اهمیت دهید. شمع و وایرشمع نیز از بخش‌های مهم موتور خودرو محسوب میشوند که عملکرد آنها، ارتباط مستقیم با کاریی بهتر خودرو و همچنین میزان مصرف سوخت آن دارد. به زبان ساده­تر، شکافی در سر شمع وجود دارد که الکترود در آن قرار گرفته است. طی مدت زمانی، این الکترودها جرقه‌های فراوانی را ایجاد کرده و درنتیجه باعث در ماهیت فیزیکی شمع و جرم گرفتگی و خرابی آن خواهند شد. در حقیقت عمر مفید و استاندارد یک شمع خودرو حدود 50 هزار کیلومتر و در برخی شمع ها بیشتر است. اما بهتر است با علائم خرابی شمع آشنا شوید تا از زمان دقیق تعویض آن آگاه شوید.

این نشانه ها را دنبال کنید تا بدانید شمع خودرویتان خراب است یا نه؟

همانطور که بیان شد شمع خودرو قطعه­ای مهم است که در صورت خرابی و درست کار نکردن، میتواند در کارکرد موتور خودرو تاثیرگذار بوده و باعث ایجاد مشکل در آن شود. پس بهتر است با علائم خرابی شمع خودرو آشنا شوید تا در آینده نیازی به صرف هزینه اضافی بابت تعمیر موتور و دیگر قطعات نداشته باشید.

1- آشنایی با اصطلاح خام سوزی و درست کار نکردن موتور خودرو

زمانی که شمع نتواند جرقه­زنی لازم و مخلوط سوخت را به طور کامل انجام دهد، موتور خودرو به درستی کار نخواهد کرد و به اصطلاح میگویند که به «خام سوزی» افتاده است. خام سوزی میتواند دلایل مختلفی مثل خرابی مپ سنسور، خرابی وایر شمع و کوئل و یا خرابی سنسور اکسیژن داشته باشد که در این صورت آلایندگی خودرو افزایش میابد.

2- دشواری استارت خوردن خودرو

هر گاه در یک صبح سرد زمستانی استارت زدید و ماشین روشن نشد میتوان این حدس را زد که شمع خودرو خراب است. پس باید شمع خودرو را چک کرده و در صورت برطرف نشدن مشکل به سراغ معایب دیگر و برطرف کردن آنها مثل مهره فن و یا سنسور دور موتور و … بروید.

3- خروج صداهایی عجیب از اگزوز و لرزش خودرو

در بعضی از مواقع، ممکن است هنگام دور گرفتن موتور، صداهایی از سوی اگزوز به گوش شما بخورد که این امر میتواند یکی از علائم خرابی شمع باشد. همچنین در برخی مواقع لرزش خودرو را به همراه خواهد داشت. پس اگر خودروی شما این مشکلات را دارد، بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کرده تا از خرابی شمع­های خودروی خود اطمینان حاصل نمایید.

مشاهده محصولات آریا گستر : قیمت شمع تک پلاتین امکو

4- مشاهده تغییر رنگ قسمت های مختلف شمع

ازعلامت های دیگر خرابی شمع، تغییر رنگ آنها است. یعنی زمانی که آنها را باز کنید و در یک مکان روشن قرار دهید، ممکن است شاهد رنگ هایی مثل سفید گچی، سیاه دودی و یا روغنی و قهوه­ای شوید و اینکه هر کدام دلایل خاص خود را خواهند داشت.

5- شتاب گیری سخت یا کند خودرو

هر زمان پدال گاز را فشردید و احساس کردید که شتاب گیری خودرو مانند قبل نیست، بدانید که شمع خودرو به درستی کار نمیکند و انرژی مورد نیاز برای شتاب گیری صحیح خودرو تامین نشده است.

6- روشن شدن چراغ چک خودرو

همانطور که میدانید چرا چک خودرو ممکن است به دلایل مختلفی هنگام خراب شدن هر یک از قطعات مهم خودرو روشن شود. حال یکی از دلایل برمیگردد به خرابی شمع خودرو که باید علت را بررسی و آن را رفع کنید.

این نشانه ها را دنبال کنید تا بدانید شمع خودرویتان خراب است یا نه؟

نشانه های خرابی شمع خودرو

در چه زمانی و به چه علتی باید وایرشمع‌ها را تعویض نمود؟

هر بار که کلید یک اتومبیل چرخانده میشود، سیم احتراق، الکتریسیته را از کوئل به شمع­ها منتقل میکند که این وظیفه مهمِ انتقال ولتاژ فشار قوی کوئل یا دلکو به سر شمع­ها، به عهده وایرشمع است. حال به دلیل استفاده مداوم از سیم‌های برق در داخل اتومبیل، در طی مدت زمانی فرسوده میشوند و ممکن است مسائل جبران ناپذیری را به وجود آورند. پس بهتر است به فکر تعویض وایر شمع باشیم. معمولا وایرشمع­ها میتوانند تا 100 هزار کیلومتر عمر کنند و بعد از آن بهتر است تعویض شوند.

همچنین میتوانید با اهم سنج زمان تعویض آنها را تشخیص دهید بدین صورت که وایر شمع­ها را یکی یکی باز کرده و با اهم سنج آنها را بررسی کنید. درصورتی که از ۵۰۰۰ اهم (۵ کیلو اهم) بیشتر بودند حتماً باید تعویض شوند. یکی از علائم خرابی وایرشمع ترک و خوردگی روکش پلاستیکی سیم­های آن است که این اتفاق باعث بروز جرقه و اتصالی در وایر خودرو خواهد شد.

با انجام مراحل زیر میتوانید شمع خودرو را تعویض کنید

  • اولین مرحله کار با آماده کردن جعبه ابزار و شمع جدید آغاز میشود. برای انجام این امر بهتر تعدادی آچار و ابزار کارآمد همراه خود داشته باشید. همچنین برای خرید شمع بهتر است به نمایندگی­های فروش معتبر لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید.

 

  • مرحله دوم مربوط به شناسایی شمع خراب است. برای این کار کاپوت خودرو را باز کنید. بین ۴ تا ۸ وایر میبینید که به بخش‌های مختلف موتور متصل شده اند. محل شمع‌های خودرو در بخش متصل به موتور این وایرها است و زیر آن‌ها تعبیه شده اند. نکته مهم: در اکثر خودروها، این وایر‌ها در کناره‌ها یا سر موتور قرار گرفته اند. حتی امکان دارد در بعضی خودروها، موتور را با یک کاور بپوشانند که در این صورت باید کاور را جدا کرده و به دنبال شمع و وایر شمع باشید.

 

  • در مرحله سوم باید وایر را جدا کنید بدین صورت که قسمت اتصال وایر را گرفته و آن را به آرامی و دقت جدا کنید. اگر وایر شمع را از میانه بکشید، این قسمت موتور دچار آسیب خواهد شد و روند تعویض شمع خودرو با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین دقت کنید که هر تکه وایر دقیقا به کجا متصل است. اگر پس از تعویض، آن را اشتباه جا بزنید، ممکن است موتور روشن نشود. قبل از جدا کردن آن هم مطمئن شوید که خودرو به مدت کافی خاموش بوده است. باید اجازه دهید که موتور کامل خنک شود و سپس روند تعویض را شروع کنید.

مشاهده محصولات آریا گستر : شمع موتور اکیوم تک پلاتین

  • مرحله چهارم اندازه ‌گیری شمع است که رابطه مستقیم با خریدتان دارد یعنی اگر هنگام خرید اطلاعات شمع را کامل دریافت کرده اید، این مرحله را به آسانی گذرانده اید. اما برای اطمینان بیشتر میتوانید شکاف شمع را اندازه ‌گیری کنید تا مطمئن شوید که اندازه شمع قدیمی با شمع جدید تطبیق دارد.

 

  • مرحله پنجم مربوط به تمیزکاری شمع است. پس از بررسی و تطبیق شمع جدید، باید به تمیزکاری بپردازید. یعنی اطراف ورودی موتور را تمیز کرده تا عملکرد موتور افزایش یابد. برای این کار میتوانید از یک کمپرسور هوا برای از بین بردن گرد و خاک یا کثیفی کمک بگیرید.
در چه زمانی و به چه علتی باید وایرشمع‌ها را تعویض نمود؟

زمان تعویض شمع و وایر شمع خودرو

  • آخرین مرحله اختصاص دارد به تعویض شمع؛ که ابتدا پیچ شمع‌های جدید باید کمی روغن‌کاری شوند. اگر موتور شما آلومینیومی است، بهتر است از یک مایع مناسب برای این کار استفاده کنید. چرا که مایع روغنی مانع از ایجاد واکنش اشتباهی بین دو ماده متفاوت میشود. سپس شمع‌های جدید را با استفاده از ابزار مناسب با شمع­های قدیمی تعویض نمایید و سرجای خودشان قرار دهید. این نکات را هم به خاطر بسپارید: اگر میخواهید به سرسیلندر آسیبی وارد نشود، بیش از اندازه شمع را سفت نکنید. چرا که اگر سرسیلندر آسیب ببیند، باید هزینه گزافی را متقبل شوید. همچنین به مکان قرارگیری هر وایر دقت کرده و هر وایر را دقیق در همان جایی که تعلق داشته، برگردانید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم تا اطلاعاتی کامل و مفید را در رابطه با شمع و وایرشمع در اختیارتان قرار دهیم. با مطالعه هر قسمت میتوانید با این قطعه بیشتر آشنا شوید و با آگاهی از علائم خرابی آن و با رعایت و جلوگیری از آنها نیز میتوانید عمر شمع­ و وایرشمع خودرویتان را افزایش دهید. این نکته را نیز بدانید هر زمان که شمع خودرویتان خراب شد، راهی جز تعویض آن ندارید. پس توصیه مجموعه آریا گستر به شما همراهان همیشگی این است که در صورت نیاز به تعویض شمع به نمایندگی‌های فروش لوازم یدکی مجاز و معتبر مراجعه کرده و قطعات اورجینال و اصل را خریداری کنید. چرا که استفاده از قطعات غیر اصل ممکن است تاثیر زیادی روی عملکرد خودرویتان داشته باشد و به علاوه ریسک آسیب به آن را نیز افزایش دهد.

مطالعه مقاله با مهمترین قطعات خودرو آشنا شوید از سایت آریا گستر

سخن آخر

عصر حاضر، عصری پر از مدرنیته و تکنولوژی در همه زمینه ها مخصوصاً صنعت خودروسازی بوده که اکثر افراد بشریت به دنبال سر در آوردن از آن هستند. این امر با تحقیق و مطالعه میسر خواهد بود و به همین منظور هستند کسانی که خود نیز علاقه به سر در آوردن و همچنین در اختیار گذاشتن اطلاعاتشان برای دیگر افراد دارند. خود من یکی از همین افراد هستم و خوشحالم که میتوانم مطالبی را پیرامون خودرو و قطعات آن نوشته و در اختیار شما همراهان گرامی قرار دَهم. امیدوارم از مطالعه اینچنین مطالبی نهایت استفاده را ببرید. پیشنهاد می کنیم برای بررسی تمام محصولات سایت به صفحه پخش لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *