blog

علائم خرابی شمع خودرو

مقاله علائم خرابی شمع خودرو ذر آریا گستر

اکثر رانندگان براین باورند که وقتی ماشین آنها در راه اندازی مشکل دارد، ممکن است ایراد از باتری باشد. در حالی که این مورد تنها احتمال نیست. مثلا شمع های قدیمی یا معیوب هم می توانند مقصر باشند! شاید شمع ها تجهیزاتی کوچک به نظر برسند اما نقش مهمی را در خودروها ایفا می کنند. حال شاید سوال پیش آید که شمع ها چه کاری انجام میدهند و اینکه چرا باید این بخش از اتومبیل را در وضعیت خوب نگه داریم؟ در ادامه به این موضوعات میپردازیم که شمع ها چرا مهم هستند و آیا علائم خرابی آنها را میدانیم؟ پس با ما همراه باشید…

دانستنی های شمع خودرو

این را بدانید بدون ایجاد جرقه، راهی برای احتراق سوخت در محفظه احتراق وجود نخواهد داشت. قطعه ای که این امر مهم را بر عهده دارد، شمع ها هستند که سال ها جزء مهم موتور احتراق داخلی خودرو بوده اند. برای انتقال سیگنال الکتریکی ارسال شده از سیم پیچ احتراق در زمان از پیش تعیین شده طراحی شده اند تا جرقه ای ایجاد کند که مخلوط هوا و سوخت داخل محفظه احتراق را شعله ور می کند. حال هر وسیله نقلیه نیاز به نوع خاصی از شمع ساخته شده از مواد خاص و دارای شکاف شمع مشخص دارد که توسط مکانیک هنگام نصب تنظیم می گردد. شمعی خوب است که بتواند سوخت را به طور موثری بسوزاند، در حالی که شمع های بد یا خراب می توانند باعث شوند موتور اصلاً روشن نشود.

مشاهده محصولات آریا گستر: قیمت شمع امکو

تعویض شمع خودرویتان می تواند ایده خوبی باشد اگر علائم خرابی زیر را داشته باشد

اتومبیل تان در راه اندازی مشکل دارد

از مهمترین مشاغل درون ماشین را شمع ها بر عهده دارند، یعنی تامین جرقه ای که موتور را تغذیه می کند! شمع های قدیمی و فرسوده کار سخت تری را در ایجاد جرقه انجام می دهند که در واقع موتور شما را تغذیه می کند. اگر خودروی شما هنگام تلاش برای روشن کردن آن متوقف می شود، ممکن است مشکلی در شمع یا خرابی سیم شمع وجود داشته باشد. اما اگر ماشین شما قدرت ندارد و اصلا روشن نمی شود، به احتمال زیاد باتری مقصر است .

تعویض شمع خودرویتان می تواند ایده خوبی باشد

تعویض شمع خودرویتان

چراغ چک خودروی شما روشن شده است

شمع های فرسوده و خراب، می توانند چراغ موتور چک خودروی شما را روشن کنند. در خودروهای امروزی، تکنسین های Firestone Complete Auto Care می گویند، اگر یک دوشاخه خراب شود، بدیهی ترین اتفاق باید روشن شدن چراغ موتور یا حتی چشمک زن آن باشد. این می تواند باعث خرابی موتور شما و روشن شدن چراغ چک موتور شما شود. مهنذسان خودرو می گویند چراغ چشمک زن موتور می تواند به این معنی باشد که آتش سوزی های فاجعه آمیز در حال وقوع است. پس دقت کنید که روشن شدن چراغ چک خودرو به طور بالقوه میتواند ناشی از چندین مورد باشد که یکی از این موارد ایراد پیدا کردن شمع خودرو است.

عدم وجود شتاب در خودرو

اگر وسیله نقلیه شما راه رفتن خود را از دست داده یا در شتاب گیری ضعیف عمل میکند، مشکل در سیستم احتراق است و شمع های فرسوده می توانند مقصر باشند. یعنی زمانیکه شمع دچار آلودگی یا کثیفی شده باشد، جرقه موثری ایجاد نمیشود و این امر باعث کندی عملکرد خودروی شما می شود. به زبان ساده تر، شمع از موادی تشکیل شده که با یکدیگر کار می کنند تا جرقه ای را به اندازه کافی، گرم تولید کنند که مخلوط هوا و سوخت را مشتعل کند. هنگامی که این مواد فرسوده می شوند، اثر شمع کاهش یافته، که می تواند شتاب خودرو را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

مصرف سوخت ضعیف

هنگامی که شمع به درستی کار کند، به سوزاندن موثر سوخت در چرخه احتراق کمک خواهد کرد. یعنی خودروی شما می تواند بهینه تر از متوسط مصرف سوخت برسد. اما زمانی میرسد که شمع به طور مطلوب کار نمی کند و شاید علت این باشد که فاصله بین الکترودهای شمع بسیار نزدیک یا بسیار دور از یکدیگر است. در حقیقت، بسیاری از مکانیک ها شمع ها را بیرون آورده، آنها را بررسی می کنند و فاصله را با تنظیمات کارخانه تنظیم می کنند، در حالی که به طور کامل شمع را تعویض نمی کنند. پس اگر مصرف سوخت خودرو کاهش یافته باشد، به احتمال زیاد علت آن وجود شمع فرسوده است که بهتر است تعویض شود.

مطاله مقاله زمان تعویض شمع و وایرشمع خودرو از سایت آیا گستر

آیا خودم می توانم شمع های اتومبیلم را عوض کنم؟

شمع های اتومبیلم

در آخر

این سوالات و پاسخ آنها می توانند به مراقبت هر چه بهتر از شمع خودرویتان کمک کند

آیا خودم می توانم شمع های اتومبیلم را عوض کنم؟

مانند چرخاندن لاستیک یا تعویض روغن، تعویض شمع نیز کاری راحت است که می توان با هزینه کم در محدوده خانه خود انجام داد. شاید به اندازه دو کار دیگر نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته باشند، اما شمع ها نیز به همان اندازه مهم هستند و نیاز به نظارت مداوم دارند.

مراحل تعمیر شمع خودرو را میدانید؟

مرحله اول: علامت گذاری و حذف مجموعه سرب/سیم پیچ با تنش بالا.

مرحله دوم: خاک را از بین ببرید.

مرحله سوم: Select Correct Spark Plug Tool را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: شمع را بردارید و آنها را تمیز کنید.

مرحله پنجم: یک پلاگین جایگزین تهیه کنید.

مرحله ششم: در آخر شکاف را بررسی و تنظیم کنید.

نحوه تمیز کردن و مراقبت از شمع ها چگونه است؟

ابتدا سیم شمع را جدا کنید. سپس، ناحیه اطراف شمع را تمیز کرده تا هنگام برداشتن شمع، از ورود مواد زائد در محفظه احتراق جلوگیری کنید. بعد از آن شمع را با استفاده از سوکت شمع جدا کنید و رسوبات نوری را از دوشاخه با برس سیمی و پاک کننده پلاگین اسپری روی آن تمیز کنید.

چگونه می توانم بفهمم که شمع های من نیاز به تعویض دارند؟

شمع های من نیاز به تعویض دارند؟

مطاله مقاله دانستنی های لازم درباره ی شمع خودرو و نقش آن بروی موتور خودرو از سایت آیا گستر

چگونه می توانم بفهمم که شمع های من نیاز به تعویض دارند؟

اگر با هر یک از موارد زیر روبرو شدید بدانید شمع اتومبیل شما دچار مشکل شده است:

راه اندازی ماشین سخت است.

موتور خراب شده است.

مصرف سوخت خودرو پایین است.

شتاب گیری ماشین کند شده است.

چراغ “موتور چک” شما روشن است.

آیا تعویض شمع باعث بهبود عملکرد خودرو می شود؟

پاسخ بله است. چرا که وقتی شمع و سیم ها را تعویض می کنید باعث میشود تا موتور خودرو در بالاترین سطح عملکرد و کارایی قرار گیرد. شمع های فرسوده یا کثیف نیاز به ولتاژ بیشتری دارند تا جرقه ای به اندازه کافی قوی برای راه اندازی وسیله نقلیه به دست آورند پس با مطالعه این مطلب سعی کنید به بهبود وضعیت شمع های اتومبیل تان کمک کرده تا عملکردی هر چه بهتر را مشاهده نمایید.

1 دیدگاه در “علائم خرابی شمع خودرو

  1. علی اصغری گفت:

    سلام و درود من ماشین پلاس رانا دارم چند وقتی بود شتاب سابق رو نداشت توی مصرف سوخت هم مشکل داشت مقاله ی شما رو خوندم گفتم حتما شمع خراب شده. دیروز بردم مکانیکی نگاه کرد شمع رو تعویض کرد واقعا ممنون خیلی کمک کرد به من ممنون از مطلب خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *