blog

آشنایی با انواع فن خودرو

آشنایی با انواع فن خودرو و برسی کلی

فن رادیاتور همراه با سایر اجزا در ماشین شما، یک جزء مهم محسوب میشود. چرا؟ چون به شما کمک می کند تا از موتور اتومبیلتان با خیال راحت و کارآمد نگهداری کنید. حال چگونه این کار را می کند؟ اگر به دنبال درک بهتری از فن خنک کننده خودرو و عملکرد آن هستید، پیشنهاد میکنیم حتما ادامه مطلب را بخوانید. چرا که میتواند به شما در شناخت هر چه بهتر فن رادیاتور و عملکرد آن و انواع فن رادیاتور و موارد دیگر کمک کند.

بخش اول (آشنایی مختصر با فن و عملکرد آن)

فن خنک کننده چیست؟

یکی از اجزای حیاتی در سیستم خنک کننده خودرو است که به شما کمک می کند تمام گرمای جذب شده توسط موتور را با استفاده از خنک کننده از بین ببرید. تمام کاری که انجام میدهد توسط رادیاتور با فشار یا کشیدن هوا از طریق رادیاتور است. جایگاه فن خنک کننده رادیاتور، در جلوی خودرو است و بسته به طراحی خودرو، از قدرت الکتریکی خوبی برخوردار است.در موتورهای مدرن، فن خنک کننده با دو روش فعال می شود که می تواند ترموستات یا سیستم الکتریکی باشد. ترموستات که بین موتور و رادیاتور جا گرفته است، به کنترل دمای کار موتور کمک می کند. سیستم الکترونیکی حس می کند که مایع خنک کننده در موتور بسیار داغ است و سپس فن را از طریق سوئیچ رله الکتریکی تغذیه می کند.

مشاهده محصولات آریا گستر: قیمت فن خودرو

آشنایی مختصر با فن و عملکرد آن در خودرو

آشنایی با فن عملکرد آن

عملکرد فن خنک کننده در موارد زیر خلاصه میشود:

وظیفه اصلی فن خنک کننده رادیاتور حذف حرارت اضافی جذب شده از موتور است. مایع خنک کننده گرما را جذب می کند و وارد رادیاتور می شود و گرما در آنجا دفع می شود.

این سیستم هنگامی که موتور ثابت است، جایی که هوا نمی تواند از طریق مشبک حرکت کند، کار می کند.

هنگام حرکت بیش از حد کند، فن های خنک کننده به جریان هوای خارجی کمک می کنند.

فن های خنک کننده برقی بر اساس دمای موتور دمای خودرو را هنگام روشن و خاموش شدن کنترل می کنند.

فن های خنک کننده رادیاتور به تنظیم دمای موتور در شرایط خاص کمک می کند. این موارد شامل زمان هایی است که ماشین شما به آهستگی حرکت می کند یا زمانی که موتور در حال کار است.

بخش دوم (آیا با انواع فن خودرو و عملکردشان آشنایی دارید؟)

در بخش اول با فن خنک کننده و عملکرد آن آشنا شدید، حال اجازه دهید نگاهی بیندازیم به انواع فن خودرو و وظیفه و نحوه عملکردشان در بهتر کارکردن ماشین ها، با ما همراه باشید…

الف- فن مکانیکی:

فن رادیاتور مکانیکی یک طراحی قدیمی از طرفداران خودرو است اما هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه مستقیماً روی قرقره پمپ آب روی موتور نصب شده و توسط یک تسمه هدایت می شود. قدرتی که فن خنک کننده را می چرخاند از میل لنگ موتور بدست می آید، بنابراین هنگام چرخش فن نیز می چرخد.این نوع از فن های رادیاتور به غیر از خودروها در بسیاری از کاربردها استفاده می شوند، زیرا پیچیدگی کمتری دارند و برای چرخاندن آنها فقط به نیروی مکانیکی نیاز دارند. فن رادیاتور مکانیکی تا زمانی که موتور روشن است همیشه روشن است. بسته به نوع طراحی، هوا را می کشد یا فشار می دهد تا مایع خنک کننده در رادیاتور خنک شود.با این حال، کلاچ فن اجازه می دهد تا فن خنک کننده مکانیکی در صورت لزوم “خاموش و روشن” شود. این با توجه به دمای موتور است.

مشاهده محصولات آریا گستر: پروانه فن پژو 405 امکو

انواع فن مکانیکی

1- فن آلومینیومی و فن پلاستیکی

از مشخصه های مهم فن آلومینیومی داشتن وزن کم و نبود قطعه ای به نام «پره زاویه دار» است. در مقابل فن پلاستیکی از وزن کمی مانند فن آلومینیومی برخوردار است، اما به واسطه دارا بودن پره های زاویه دار، امکان هدایت بیشترین میزان باد به رادیاتورها را دارد. این پره ها کاریی منحصر به فردی را از خود در دورهای بالا نشان می دهند، به این ترتیب که کاهش زاویه پره باعث کنترل شدت و میزان دمندگی باد به رادیاتور می شود.

کدام نوع فن در خودروهای امروزی بیشتر رایج است؟

رایج ترین فن خودرو

2- فن فولادی و کلاچ دار

در حال حاضر استفاده از فن فولادی به دلیل وزن بالای آن و نقش فوق العاده ای که در اتلاف انرژی موتور دارد، به کلی کنار گذاشته شده است. فن کلاچ دار؛ دارای قطعات پروانه و محوری های جدا از هم است که عموما در وانت بارها کاربرد دارد. کارایی این فن به تسمه پروانه وابسته است، اما با این حال برای به حرکت درآوردن فن، ارتباط مستقیمی با چرخش تسمه ندارد. کارایی فن کلاچ دار وابسته به کلاچی است که بین پروانه و تسمه قرار گرفته و در نهایت با بالا رفتن حرارت پروانه فن به چرخش در می آید.

ب- فن برقی

فن خنک کننده برقی دستگاهی مستقل است که به جای موتور از سیستم الکتریکی موتور تغذیه می کنند. سیستم به طور مستقیم روی رادیاتور نصب می شود تا خنک کننده موثر باشد و با پیچ و مهره کاملاً محکم میشود. این نوع فن های خنک کننده رادیاتور از موتور DC استفاده می کنند که بسته به دمای موتور روشن و خاموش می شود. این امر یا با واحد کنترل موتور و یا با کلید دمای خنک کننده به دست می آید. دستگاه را می توان در قسمت جلویی یا پشتی رادیاتور به همراه پوشش فن یکپارچه نصب کرد.

نتیجه گیری

در نتیجه، فن خنک کننده رادیاتور در سیستم خنک کننده موتور قطعه ای ضروری است، در غیر این صورت رادیاتور بی فایده بود. اما با خنک کننده کارآمد فن، گردش مایع خنک کننده تضمین می شود. در این مقاله ما به تعریف مختصری از فن و عملکرد و انواع آن پرداختیم. در صورت خرابی و نیاز به تعمیر یا تعویض فن، میتوانید نوع مناسب فن را پیدا نموده و جایگزین فن قبلی کنید.

سوالاتی که ممکن است ذهن تان را در مورد فن درگیر کند

فن رادیاتور چه کاری انجام میدهد؟

فن رادیاتور (یا فن ها) که بین رادیاتور و موتور قرار دارند، هوای خنک کننده را از داخل رادیاتور خودرو می کشند. همچنین هنگامی که ماشین ثابت است یا با سرعتی بسیار آهسته حرکت می کند تا بتواند هوا را از طریق مشبک جلو ببرد، بسیار مفید هستند.

مشاهده محصولات آریا گستر: پروانه فن پراید امکو

فن رادیاتور چه کاری انجام میدهد؟

فن رادیاتور

انواع فن رادیاتور چیست؟

همانطور که می دانیم، دو نوع اصلی فن رادیاتور وجود دارد، الکتریکی و مکانیکی. یک فن مکانیکی مستقیماً توسط قرقره های محرک به موتور متصل می شود. این نوع فن رادیاتور توسط کلاچ فن حرارتی کنترل می شود که گرمای رادیاتور را حس می کند. فن های خنک کننده رادیاتور مکانیکی کمربنددار هستند و فن های برقی از موتورهای DC استفاده می کنند که سیستم الکتریکی خودرو را خاموش می کنند.

کدام نوع فن در خودروهای امروزی بیشتر رایج است؟

همانطور که ذکر شد دو نوع رایج فن خنک کننده در خودروهای امروزی استفاده می شود: فن خنک کننده برقی و فن خنک کننده مکانیکی که هر دو پرکاربرد هستند.

فن رادیاتور از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

هاب مرکزی، تیغه های فن، کلاچ، براکت پشتیبانی و کفن (محفظه ای در اطراف تیغه ها).

مطاله مقاله موتور فن و پروانه و نقش آنها در خودرو از سایت آیا گستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *