blog

با مهمترین قطعات خودرو آشنا شوید

با مهمترین قطعات خودرو آشنا شوید

خودروها از تعداد زیادی قطعات بزرگ و کوچک تشکیل شده اند که به صورت زنجیروار در کنار هم به منظور عملکرد هر چه بهتر سیستم یک خودرو کار میکنند و هر کدام از این قطعات وظیفه­ی خاصی را برای به حرکت در آوردن آن بر عهده دارند. موضوع مهمی که قرار است در اینجا بازگو شود، شناخت از قطعات خودرو است. چراکه این امر میتواند کمک بسیار بزرگی باشد برای نگهداری صحیح از خودرویتان و اینکه میتوانید تا حدودی هم تعمیرکار ماشین خود باشید. خب! بهتر است برویم به سراغ معرفی قطعات مهم و کاربردی خودرو و آشنایی شما همراهان عزیز با آنها، پس مطالعه­ی این راهنما را از دست ندهید.

آیا چیزی در مورد قطعات یدکی و یا مصرفی خودرو میدانید؟

زمانی که ماشین شما خراب شده است و به مکانیک مراجعه کرده­اید، احتمالا پس از بررسی و پیدا کردن ایراد ماشین، به شما خواهد گفت که کدام یک از قطعات ماشین خراب شده و یا عمر آن به پایان رسیده و نیاز به تعویض دارد؟ در این بین شاید اسم­هایی مثل واشرسرسیلندر، سوپاپ، پلوس، فلایول و … را برایتان نام ببرد که شما با هیچ کدام آشنایی ندارید و شاید حتی ندانید این قطعات چه کاری انجام میدهند و در کدام بخش از سیستم ماشین قرار دارند. در ادامه ما شما را با بیشتر این قطعات و کاربردشان آشنا خواهیم کرد.

قطعات مهم و تاثیرگذار خودرو را بشناسید

  • بلوک سیلندر، اصلی­ترین بخش موتور خودرو

مهمترین و اولین قسمت موتور خودرو، بدنه یا تنه‌ اصلی موتور است که با نام بلوک سیلندر شناخته میشود و نقش فونداسیون موتورهای احتراق داخلی را ایفا می‌کند. قطعات مهمی چون سیلندرها، سرسیلندر، پیستون، شاتون، کارتل، رینگ و میل‌لنگ را در خود جای می‌دهد. هنگام ساخت این قطعه از آلیاژی مثل آلومینیوم و چدن استفاده میکنند چون وقتی عمل جرقه‌زنی و احتراق درون این بلوک انجام می‌شود، نیاز به مقاومت دمایی بالایی است که با این امر این مقاومت دمایی بالا حاصل می­شود. این نکته را هم بدانید که بلوک علاوه بر گرما باید در برابر سرما نیز مقاومت لازم را داشته باشد و بتواند تغییرات ناگهانی و شدید دمایی را تحمل کند. همچنین بلوک سیلندر، به دلیل مقاومت بالا، از استهلاک پایین برخوردار است.

بلوک سیلندر، اصلی­ترین بخش موتور خودرو

بلوک سیلند موتور خودرو

مشاهده محصولات آریا گستر: نمایندگی امکو

  • سیلندر و فعالیت آن در موتور اتومبیل

سیلندر، فضایی استوانه­ای است که پیستون در داخل آن حرکت می­کند. نقش این قطعه تبدیل سوخت به انرژی مکانیکی برای هر موتور خودرویی است. معمولاً جنس سیلندر آلومینیومی یا چدنی است که این موضوع  برحسب جنس بلوک سیلندر میتواند متفاوت باشد. سیلندر از بخش­های دیگری چون واشر سرسیلندر و بوش سرسیلندر تشکیل شده است.

  • تعریف واشر سرسیلندر

جایگاه واشر سرسیلندر مابین سرسیلندر و بلوک پیشرانه است. کار این واشر این است که میتواند موتور خودرو را از چند منظر 1-مجراهای آب و روغن که از بلوک به سرسیلندر جریان دارند و 2- محفظه‌ی احتراق آب­بندی کنند.

  • واشر مانیفولد اگزوز

این واشر در محل اتصال مانیفولد اگزوز به سرسیلندر خودرو متصل است و محل اتصال این دو را آب بندی می‌کند. این قطعه چون زیاد تحت فشار و دمای بالا قرار دارد، ممکن است پس از چند سال خراب شده و نشتی پیدا کند. برای تشخیص خرابی این واشر کافی است که خودرو صدای بلند و ناهنجاری را تولید کند.

  • واترپمپ و نقش آن در موتور خودرو

یکی از مهمترین قطعات در موتور خودرو واترپمپ است. با توجه به نامش می­توان حدس زد که کار واترپمپ، تنظیم دمای موتور با جریان دادن به آب، ضد یخ و یا ضد جوش موجود در داخل موتور خودرو است. محل آن در کنار تسمه تایم بروی سیلندر بوده و توسط تسمه تایم نیز حرکت میکند. بنابراین نقش مهم واترپمپ این است که باید دمای بالای ناشی از سوختن بنزین را که عددی در حدود 2500 درجه سانتی گراد است را کنترل کرده و دمای موتور را پایین بیاورد. چون اگر دمای موتور به درستی تنظیم نشود، باعث وارد آمدن آسیب­های شدید به موتور خودرو می­گردد. نیروی کار واترپمپ، از طریق میل‌لنگ و با واسطه‌ تسمه تایم تامین میشود.

وظیفه کارتر(کارتل) در موتور

کارتر(کارتل) موتور خودرو

  • نقش میل لنگ در موتور چیست؟

میل لنگ جزو مهمترین اجزاء موتورهای احتراق داخلی است. چرا که وظیفه­ی مهم آن تبدیل حرکت خطی پیستون‌ها به حرکت دورانی است. یعنی میتواند نیرویی که بر اثر حرکت رفت و برگشت پیستون ایجاد شده را به حرکت دورانی برای چرخش و حرکت چرخ‌ ها تبدیل ‌کند. میل‌ لنگ قطعه­ی مصرفی نیست و به همین دلیل به ندرت پیش می‌آید که خراب شود. خرابی آن نیز زمانی رخ می‌دهد که روغن کافی به یاتاقان‌های میل ‌لنگ نرسیده و باعث خشک کار کردن میل ‌لنگ و خراش و آسیب آن میشود.

  • وظیفه کارتر(کارتل) در موتور

کارتر که در زبان عامیانه کارنل نیز نامیده میشود، محفظه­ای است که میل لنگ در آن قرار دارد و بزرگترین محفظه درون موتور محسوب میشود. وظیفه­ی آن حفاظت از میل لنگ و شاتون در برابر اشیای خارجی و نگه داشتن روغن موتور است.

  • سوپاپ قطعه­ای کوچک اما مهم

سوپاپ؛ قطعه­ا‌ی نسبتا کوچک است که از آن به عنوان دریچه­ای برای ورود هوا و خروج دود از محفظه‌ی احتراق استفاده میکنند. باز و بسته شدن سوپاپ­ها بطور مستقیم یا غیرمستقیم توسط میل سوپاپ و بازگشت آنها به موقعیت اولیه­شان توسط فنرسوپاپ صورت میگیرد. ممکن است تعداد سوپاپ در هر پیشرانه متفاوت باشد یعنی از دو سوپاپ برای هر سیلندر تا ۵ سوپاپ برای هر سیلندر است. سوپاپ جزو قطعات مصرفی محسوب نمیشود و شاید هیچگاه خراب نشوند فقط گاهی ممکن است نیاز به تعویض پیدا کنند.

  • کارایی میل سوپاپ

میل سوپاپ که آن را میل بادامک نیز گویند. کار آن باز و بسته کردن سوپاپ‌های ورودی و خروجی است. پیشرانه‌ی یک خودرو می تواند 1 یا 2 یا حتی 4 میل سوپاپ داشته باشد. این قطعات عمر بالایی دارند و معمولا خراب نمی‌شوند اما افت فشار روغن و یا کمبود روغن در پیشرانه­ی خودرو میتواند باعث آسیب به میل سوپاپ شود.

شمع­ها چه نقشی در خودرو دارند؟

جایگاه شمع­ها روی سرسیلندر است. در تولید آنها از عایقی به جنس چینی، الکترود و واشر استفاده میکنند. وظیفه­ی آنها عمل جرقه‌زنی برای ایجاد احتراق درون سیلندرها است که این جرقه از برقی که با حرکت تناوبی دلکو یا به وسیله‌ کویل به شمع رسیده است ایجاد می‌شود. عموما خودروسازان برای هر سیلندر یک شمع به کار می‌برند اما گاهاً ممکن است در برخی اتومبیل‌ها برای هر سیلندر دو شمع استفاده ‌شود. انواع شمع­ها شامل شمع گرم، شمع سرد، شمع نیکلی، شمع پلاتینیومی و شمع­های چندالکترودی میشود که شمع‌های پلاتینیومی و ایریدیومی استهلاک کمتر و عملکرد بهتری را در بین آنها دارند.

قطعات مهم خودرو

تسمه تایم ، شمع خودرو

درباره­ ی فلایول چه میدانید؟

فلایول که به نام­های چرخ طیار یا چرخ لنگر نیز شناخته میشود، دایره­ای شکل بوده و دور تا دور آن به صورت دندانه­ای طراحی شده است. در قسمت انتهای میل لنگ قرار دارد. به طور خاص برای ذخیره انرژی چرخشی یا همان انرژی جنبشی طراحی شده است. و یا به عبارتی اغلب از آن اغلب برای تامین انرژی مداوم در سیستم­هایی که منبع انرژی مداوم ندارند، استفاده میشود. همچنین به دلیل وزن زیادی که دارد وظیفه­ی آن متعادل نگهداشتن حرکت دورانی میل لنگ است. چون قدرتی که از طرف پیستون به میل لنگ داده میشود یکنواخت نیست و این امر باعث کم و یا زیاد شدن سرعت میل لنگ میشود.

پیستون و وظیفه­ی مهم آن در موتور خودرو

پیستون نیز جزو مهمترین اجزای موتورهای احتراق داخلی محسوب میشود. چرا که وظیفه‌ی این قطعه انتقال انرژی حاصل از احتراق به میل لنگ توسط رابطی به نام شاتون است. شکل پیستون استوانه است و معمولاً برای خودروهای سواری جنس آلومینیوم آن را به کار میبرند. این قطعات دوام بالایی داشته و به ندرت خراب می‌شوند اما استفاده­ی نادرست از خودرو و فشار بیش از اندازه به پیشرانه می‌تواند سبب آسیب دیدن پیستون‌ها شود.

شاتون چه نوع قطعه ­ای است؟

شاتون؛ دسته­ای است که حرکت پیستون را به میل لنگ انتقال می‌دهد. این قطعه را با استحکام بسیار بالایی میسازند چرا که در مراحل کاری خود، تحت فشار بسیار زیاد ناشی از ضربات حاصل از احتراق قرار دارد. شاتون متشکل از سر بزرگ، ساق و سر کوچک است که شکل آن نیز در تمامی خودروها یکی است. خرابی شاتون‌ها در صوورتی رخ میدهد که فشار بیش از اندازه به پیشرانه وارد شود و اینکه تعویض آنها هزینه­بر بوده و زمان زیادی را می‌طلبد.

نقش شیلنگ ­ها در کارکرد خودرو

شیلنگ‌ها را اکثراً از مواد پلاستیکی تولید میکنند و این مواد پلاستیکی بعد از مدت زمانی خشک شده و حالت شکننده پیدا میکنند. میتوان در نقاط مختلفی از خودرو آنها را دید که در آنها بنزین، روغن و ضدیخ رادیاتور جریان دارد. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که فرآورده­های نفتی برای شیلنگ‌ها مضر بوده و از طرفی در خودرو احتمال تماس شیلنگ‌ها با این مواد زیاد است. پس بهتر است اگر نشتی هرچند کوچک در جایی از شیلنگ‌ها مشاهده کردید، برای برطرف کردن آن اقدام کنید چرا که عدم توجه به این موضوع میتواند عواقب خطرناک و البته گران قیمتی را در برداشته باشد.

تسمه تایم چه نقشی در خودرو دارد؟

تسمه تایم؛ قطعه­ای از جنس پلاستیک است و ساختار دندانه­ای شکل دارد که دو قسمت میل و میل سوپاپ را به هم وصل می کند. وظیفه اصلی آن اطمینان حاصل کردن از زمان‌ بندی صحیح باز و بسته شدن سوپاپ‌­ها با توجه به حرکت پیستون‌ها در سیلندر است. زمان مناسب تعویض تسمه تایم بستگی به مدل ماشین و تعداد سیلندرهای به کار رفته در آن دارد.

مطالعه مقاله لوازم یدکی خودرو چیست؟ از سایت آریا گستر

دیسک ترمز و استارت و باتری خودرو

دیسک ترمز ، استارت ، باتری

رینگ­ های پیستون و وظیفه آنها در خودرو

حلقه‌های فلزی که روی پیستون قرار دارند را رینگ پیستون گویند. این حلقه‌ها از جنس چدن ساخته میشوند. وظیفه­یشان آب‌ بندی حرکت پیستون‌ها در سیلندرها است. از نکات قوی در این قطعات میتوان مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت ناشی از احتراق در محفظه احتراق سیلندر و قابلیت ارتجاعی خوب­شان را نام برد.

آشنایی با ترموستات و نقش آن

یکی دیگر از مهمترین قطعات خودرویی ترموستات است که وظیفه­ی مهم آن انتقال و به جریان انداختن مایع خنک کننده بین موتور و رادیاتور است. عملکرد آن بدین گونه است، وقتی پیشرانه سرد باشد، ترموستات به گرم‌کردن آن کمک می‌کند و هنگام گرم بودن موتور منجر به سرد شدن آن می‌شود. در واقع این قطعه، باعث ایجاد تعادل در دمای پیشرانه خواهد شد.

کوئل شمع چیست؟

بدون وجود کوئل شمع­ها نمیتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند چرا که وظیفه‌ی کوئل، تامین برق ولتاژ بالا برای جرقه‌زنی شمع‌ است. حال ممکن است این قطعه با گذشت زمان و به مرور کارایی خود را از دست دهد و دیگر ولتاژ کافی را تولید ‌نکند. لذا خراب شدن آن میتواند سبب عدم جرقه‌زنی شمع مربوطه شود که به این حالت اصطلاحا تک کارکردن پیشرانه گفته می‌شود. بنابراین باید به فکر تعویض آن شد که قیمت کوئل بسته به نوع خودرو و برند آن می‌تواند ارزان یا گران باشد.

معرفی موتورفن خودرو

موتورفن که به آن پروانه فن نیز گویند که از یک الکتروموتور و یک پره تشکیل شده است. کارایی آن تامین هوای مورد نیاز سیستم تهویه و دمیدن آن به داخل اتاق اتومبیل است. هر زمان فن خراب شود سروصدای زیادی تولید میکند و حتی ممکن است کلا از کار بیافتد.

دیسک ترمز قطعه­ای حیاتی برای خودرو است

چرا می­گوییم وجود دیسک ترمز مهم است؟ چون بخشی از سیستم ترمز خودرو محسوب میشود و همراه با چرخ‌های خودرو در حال گردش است که هنگام ترمزگیری، از طریق اصطکاک بین لنت و دیسک، باعث توقف خودرو می شود. حال همین ترمز گیری به موقع باعث امنیت سرنشینان خودرو میشود. نشانه­های خرابی و زمان تعویض دیسک ترمز: هنگام ترمز گیری، دیسک ضمن اینکه تحت فشار اصطکاکی بسیار زیاد قرار دارد، افزایش دمای زیادی را نیز تجربه می‌کند. لذا این شرایط سخت میتواند باعث تاب برداشتن دیسک شود که نشانه‌ی آن لرزش خودرو در هنگام ترمزگیری است. استفاده از لنت نامرغوب و یا به تعویق انداختن لنت‌های خودرو نیز میتواند باعث خط افتادن روی دیسک ترمز شود که این امر قدرت ترمزگیری خودرو را کاهش میدهد.

نقش فنرها و کمک فنرها در اتومبیل

این را بدانید فنرها و کمک فنرها در  کنارهم میتوانند نقش بسیار مهمی در پایداری، ثبات و قابلیت هدایت خودرو داشته باشند. کمک فنر قطعه­ای است که باعث دفع ارتعاشات و ضربات فنرهای خودرو شده و باعث نرمی و پایداری هر چه بهتر خودرو نیز میشود.  فنر و کمک فنر را تا زمانی که به صورت صحیح از آنها استفاده شود، شاید هیچاه نیاز به تعویض پیدا نکنند اما در غیر اینصورت ممکن است فنر شکستگی پیدا کند و لازم باشد تا آنها را تعویض نمایید.

معرفی و آشنایی با موتور برف پاک کن

برف پاک کن‌ها؛ می­توانند دوستی عالی باشند هنگام پدید آمدن آب و هوای نامساعد چرا که به شما به دید بهتر کمک میکنند. خراب شدن این قطعه نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی دیگری ممکن است ناگهانی رخ دهد.

مشاهده محصولات آریا گستر: خرید استارت امکو

مهم ترین قطعه های خودرو مثل موتور

موتور خودرو و قطعات مهم خودرو

دانستنی­ های لازم در مورد موتور استارت

استارت خودرو موتوری الکتریکی است که میتواند نیروی الکتریسیته را به مکانکی تبدیل کند. استارت که در بخش انتهایی موتور خودرو سوار است، شروع به کار موتور را با درگیر کردن چرخ‌دنده‌ خود و چرخ‌دنده‌های روی فلایویل فعال می‌کند. همچنین برای روشن شدن موتور خودرو، نیاز است که دور موتور به حداقل دور راه اندازی لازم در خودرو یعنی 100 دور بر دقیقه برسد که این وظیفه­ی رساندن دور موتور خودرو به این میزان حداقلی برای راه اندازی خودرو بر عهده­ی موتور استارت است. این قطعه خود نیز از از بخش­هایی چون آرمیچر، زغال استارت، دنده استارت، اتوماتیکاستارت، بالشتک، سیم­پیچ، کلگی استارت و درپوش انتهای استارت تشکیل شده است.

جمع بندی:

با توجه به مطلب ارائه شده باید گفت که برای شناخت هر چه بهتر خودرویمان بهتر است از قطعات خودرو نیز شناخت کاملی داشته باشیم تا بتوانیم اتومبیل خود را بهتر مدیریت کنیم. چرا که این امر میتواند به استفاده صحیح و نگهداری از خودرو و در نتیجه حفظ عملکرد بهتر و طولانی­تر آن کمک کند.لذا باعث افتخار مجموعه­ی آریا گستر است که با در اختیار گذاشتن اطلاعات هر چند مختصر اما مفید درباره­ی برخی از قطعات مهم خودرو توانسته باشد به شناخت اولیه شما در مورد خودرو کمک کرده و باعث ‌شود تا هنگام بروز مشکلات مختلف، بهترین و درست‌ترین تصمیم را بگیرید.

سخن آخر

عصر حاضر، عصری پر از مدرنیته و تکنولوژی در همه زمینه­ها مخصوصاً صنعت خودروسازی بوده که اکثر افراد بشریت به دنبال سر در آوردن از آن هستند. این امر با تحقیق و مطالعه میسر خواهد بود و به همین منظور هستند کسانی که خود نیز علاقه به سر در آوردن و همچنین در اختیار گذاشتن اطلاعاتشان برای دیگر افراد دارند. خود من یکی از همین افراد هستم و خوشحالم که میتوانم مطالبی را پیرامون خودرو و قطعات آن نوشته و در اختیار شما همراهان گرامی قرار دَهم. امیدوارم از مطالعه اینچنین مطالبی نهایت استفاده را ببرید. پیشنهاد می کنیم برای بررسی تمام محصولات سایت به صفحه پخش لوازم یدکی خودرو مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *