blog

معرفی انواع لنت ترمز خودرو

معرفی انواع لنت ترمز خودرو

سیستم ترمز، مهمترین مکانیزم ایمنی موجود در خودروی شما است. چرا که بدون وجود ترمز، خودرو باید با اتکا به زمان متوقف شود تا حرکت رو به جلوی خود را کُند، کنَد. میدانید ترمزها چگونه کار می کنند؟ هنگامی که روی پا روی پدال ترمز خود می گذارید، خودرو مایعی را از طریق خطوط ترمز خود به داخل هر چهار چرخ می راند و به تدریج آنها را با همان سرعت متوقف کرده و سیستم ترمز انرژی جنبشی خودرو را به اصطکاک تبدیل می کند که باعث کاهش سرعت لاستیک ها و توقف خودرو می شود. حال منبع این اصطکاک، لنت های ترمز در وسیله نقلیه شما است که با فشار به دیسک های ترمز در اتومبیل شما ایجاد می شود.

در ادامه اجازه دهید نگاهی دقیق تر به لنت ترمز و انواع آن داشته باشیم تا با شناخت تفاوت بین هر یک از لنت ها، بتوانید بهترین انتخاب لنت ترمز، برای وسیله نقلیه سبک و یا سنگین خود داشته باشید.

آشنایی مختصر با لنت ترمز و ساختار آن

به طور کلی لنت ترمزها از چهار بخش زیر تشکیل شده اند:

الیاف ها؛ وظیفه آنها ایجاد استقامت در لنت ها است. نوع الیاف ها در لنت ها متفاوت بوده که همین تفاوت سبب متفاوت شدن کارایی و طول عمر لنت ها نیز میشود. مانند آهن اسفنجی در لنت نیمه متالیک یا الیاف ارگانیک در لنت های بدون آزبست و…

پرکننده ها؛ نقش این مواد ایجاد مقاومت لازم در برابر سایش، خرده شدن، زدگی و حفظ اصطکاک در دمای بالا است چرا که متشکل از انواع مواد معدنی و فلزات اعم از پودرهای فلزات مختلف، پودرهای اکسید فلزات، پودرهای سرامیکی هستند.

اصلاح کننده ها؛ نقش اصلاح کننده ها تعیین مقدار اصطحکاک لنت بر اساس نوع آن است.

 رزین ها؛ شامل موادی نظیر پلیمرهای نفتی یا فنل ها، اسیدهای فنلیک به عنوان اتصال دهنده مواد دیگر و در بعضی شرکت ها  نیز نوعی روغن پوست بادام هندی هستند.

آشنایی مختصر با لنت ترمز و ساختار آن

آشنایی لنت ترمز

همچنین ساخت لنت ترمزها در دو مرحله اصلی ساخت کفشک (که محل قرار گیری لنت است و با توجه به نوع لنت شکل ظاهری متفاوتی دارد) و لنت لقمه (که نیروی اصطحکاکی توسط لنت لقمه ایجاد و کنترل میشود) صورت میگیرد.

 در مجموع ساخت لنت ترمزها در شکل های مختلف با موادی است که اصطکاک مورد نیاز را به وجود آورده و تحمل گرمای شدید ناشی از اصطکاک را هم داشته باشند. چرا که نرم بودن لنت برای آسیب نزدن به دیسک و کاسه مهم بوده و سازگار بودن لنت با شرایط محیطی نیز از ویژگی های مهم لنت است. بنابراین لنت ها را در انواع مختلفی تولید و روانه بازار میکنند که در زیر به معرفی و شرح هر یک میپردازیم.

مطالعه مقالات از صفر تا صد لنت ترمز را بدانید از سایت آریا گستر

انواع لنت های ترمز که تولید و روانه بازار میشوند کدامند؟

لنت ترمز سرامیکی

نوع سرامیکی لنت ها جزو بهترین ها و صدالبته گران ترین نیز هستند. چراکه دوام بیشتری داشته و کندتر از انواع دیگر خراب میشوند. ساخت این نوع لنت ها به گونه ایست که برای جذب گرمای ناشی از هر نوع ترمز مداوم، سخت، شدید و بسیار عالی هستند. حتی در مسابقات استقامتی نیز از لنت ترمزهای سرامیکی استفاده میکنند زیرا در تولید آنها از مقادیر کمی مس و خاک رس برای ایجاد یک لنت ترمز قوی و با دوام به این ترکیب قالب زده می شوند.

لنت ترمز دیسکی

زمان تولید لنت‌های دیسکی برمیگردد به زمان متفاوت بودن ساختار چرخ ها که دیسک چرخ جایگزین کاسه چرخ شد. این نوع لنت ها تخت هستند و سطح صاف آنها با سطح هموار دیسک‌ها سایش پیدا میکند و خودرو را از حرکت باز میدارد. کارایی این لنت ها به صورتی است که وقتی راننده روی پدال ترمز میفشارد، نیروی پدال از طریق روغن ترمز و شلنگ ترمز به کالیپر منتقل شده و با بسته ‌شدن پیستون ‌های کالیبر، لنت ‌ها از دو طرف به سمت دیسک هل داده میشوند. تا زمانی که فشار پدال ادامه داشته باشد، روغن ترمز نیرو را منتقل میکند و عمل توقف ادامه می یابد.

پخش لنت ترمز دیسکی در تهران

لنت ترمز دیسکی

لنت ترمز فلزی

لنت ترمز فلزی جزو نوع نهایی لنت ها است که اغلب به عنوان “لنت ترمز نیمه فلزی” نیز شناخته میشود. لنت های ترمز فلزی متشکل از 30 تا 70 درصد فلزات شامل مس، آهن، فولاد یا دیگر آلیاژهای کامپوزیت هستند. این فلزات مختلف با روان کننده گرافیت و سایر پرکننده ها ترکیب شده و ترمز را کامل میکنند. ترکیبات لنت ترمز فلزی که در دسترس هستند متفاوت است و هرکدام مزایای خاص خود را برای موقعیت های مختلف متنوع مانند رفت و آمد روزانه برای پیست مسابقه ارائه می دهند. برای بسیاری از رانندگان، به ویژه کسانی که برای عملکرد بالا ارزش قائل هستند، انتخاب بین لنت ترمز سرامیکی و فلزی آسان است. چرا که رانندگان با عملکرد بهتر، لنت های ترمز فلزی را ترجیح می دهند چون عملکرد ترمز را در طیف وسیع تری از دما و شرایط بهتر ارائه می دهند.

از جمله مزایای کاربردی این لنت ها رسانایی خوب آنها برای گرما است (می توانند گرمای بیشتری را تحمل کنند) و در عین حال به سیستم های ترمز کمک میکنند تا سریعتر خنک شوند. همچنین به اندازه ترمزهای معمولی فشرده نمی شوند، یعنی فشار کمتری باید روی پدال ترمز وارد شود تا خودرو متوقف شود.

مشاهده محصولات آریا ستر : لنت ترمز امکو

لنت ترمز کم فلز

لنت ترمزهای کم فلز که با نام نیمه متالیک یا نیمه زینتری نیز شناخته میشوند، بسیار پر سر و صدا هستند و گرد و غبار زیادی از ترمز را بیرون می ریزند. با این حال، آنها دارای قابلیت انتقال حرارت عالی اند و تا از 30 درصد فلزات مانند مس یا فولاد ساخته می شوند. لنت های ترمز کم فلزی از مواد کاملاً ارگانیک تولید میشوند و به همین دلیل هنگام ترمزگیری و انتقال حرارت عالی عمل میکنند.

لنت ترمز غیر فلزی (ارگانیک)

لنت های ترمز ارگانیک تولید شده از لاستیک ها، رزین ها و شیشه های مختلف به همراه تعداد کمی الیاف فلزی هستند. مواد کامپوزیتی که به سرعت از بین می روند و فقط باید برای رانندگی معمولی و روزانه در جاده استفاده شوند. پس این لنت ها، به دلیل نرم و غیر فلزی بودن، بهترین گزینه برای افرادی است که زیاد رانندگی نمی کنند. اگر زیاد رانندگی می کنید یا لنت های ترمز فلزی را بخرید یا آماده تغییر مکرر لنت های غیر فلزی خود باشید. لنت های آلی معمولی باعث می شوند گرد و غبار زیادی اجزای نزدیک ترمزها را بپوشاند، همراه با سایر موادی که تصور می شود برای انسان سمی است که یکی از دلایل توسعه لنت های ترمز غیر فلزی است.

لنت ترمز غیر فلزی (ارگانیک)

لنت ترمز غیر فلزی

لنت ترمز کفشکی

استفاده این مدل لنت برمیگردد به سال‌های گذشته، شاید اگر پیکان ‌های قدیم یا حتی ۲۰۶ تیپ ۲ تولید قدیم را بررسی کنید، هنوز هم از این مدل لنت برای چرخ عقب آنها استفاده میشود. شکل لنت کفشکی قوس دار است و درون کاسه چرخ قرار میگیرد. برای خودروهای نسل گذشته به جای دیسک چرخ، کاسه چرخ تعبیه میکردند و لنت‌های کفشکی درون کاسه قرار میگرفت. کاسه‌ی چرخ همراه با چرخ می‌چرخید و هرگاه که نیاز به توقف بود لنت کفشکی به آن فشرده میشد تا خودرو متوقف شود.

مشاهده محصولات آریا ستر : لنت ترمز عقب تیبا

در انتخاب لنت ترمز خوب باید به دنبال چه ویژگی هایی باشیم؟

هنگام جستجوی لنت ترمز خوب، باید نکات زیر را در نظر بگیرید تا بهترین لنت ترمز را برای خودرو خود بیابید. نوع لنت ترمز مورد نیاز شما بستگی به سبک و شرایط رانندگی شما دارد. بنابراین از جمله ویژگی هایی که باید به آنها توجه شود هنگام خرید لنت ترمز موارد زیر است:

1- عملکرد آب و هوا

لنت های ترمز خوب باید بتوانند در همه شرایط آب و هوایی عمل کنند، صرف نظر از اینکه خشک، مرطوب، گل آلود، گرم یا سرد باشد.

2- واکنش اصطکاکی به دما

این در یک پروفایل اصطکاک اندازه گیری میشود و توجه میشود که چقدر نیروی لازم را به پدال وارد میکنید تا در ترمز اضطراری پاسخ مشابهی در مقایسه با ترمز معمولی دریافت کنید.

3-Pad and Rotor Lifetime

هر دو لنت ترمز و روتور، مستعد سایش هستند. هنگام درگیر شدن لنت های ترمز باید مدت زمان طراحی لنت ها و روتور را در نظر بگیرید.

4- سر و صدا و لرزش

شما باید در نظر بگیرید که صدا، لرزش و حتی احساس پدال با فشار دادن روی صفحه ترمز چقدر باعث ایجاد آن میشود.

5- سطوح گرد و غبار

لنت های ترمز ممکن است گرد و غبار را جمع آوری کرده و سپس به چرخ شما بچسبانند.

6- نام تجاری

همیشه به دنبال مارک های ممتاز که محصولاتی با کیفیت بهتر تولید می کنند، باشید. چراکه این نوع لنت ها بیشتر عمر کرده و قدرت توقف بهتری نیز دارند. اما مارک های ارزان قیمت کار کاملاً مناسبی را انجام می دهند.

7- مدل خودرو

بدیهی است که شما باید لنت های ترمز متناسب با وسیله نقلیه خود را بیابید، اما مردم گاهی فراموش میکنند که دانستن مدل و سال درست بسیار مهم است. بنابراین با سازندگان خودرو، همه چیز می تواند به سرعت تغییر کند. مثلا آنچه برای یک مدل 2015 مناسب است لزوماً با 2014 یا 2016 مطابقت ندارد.

در انتخاب لنت ترمز خوب باید به دنبال چه ویژگی هایی باشیم؟

انتخاب لنت ترمز خوب

پس قبل از سفارش به دقت موارد ذکر شده ی بالا را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب لنت را برای خودروی خود داشته باشید. همچنین میتوانید تحقیق کرده و کمی وقت بگذارید و بین سایت های مختلف و صدالبته معتبر بچرخید و با مشاهده و مشاوره تصمیمی آگاهانه بگیرید.

مشاهده محصولات آریا ستر : لنت ترمز جلو نیسان دیسکی

چه نوع لنت ترمزی برای اتومبیل من مناسب است؟

 • صاحبین خودروهای جمع و جور و سبک بهتر است به دنبال لنت های ترمز اولیه ارگانیک خوب باشند. زیرا این مدل لنت ها آرام، ارزان و دارای قدرت توقف کافی برای نیازهای شما هستند. اگر متوجه شدید گرد و غبار زیادی در ناحیه ترمز جمع شده است، می توانید این نوع را جایگزین لنت ترمز سرامیکی کنید.

 

 • صاحبین خودروهای متوسط باید بدانند که لنت ترمز NAO با فلز کم گزینه مناسبی برای اتومبیلشان است. دلیل این امر اندازه خودرو است که باعث می شود قدرت توقف بهتری نیاز داشته باشد. لنت های ترمز کم فلزی NAO می توانند کمی پر سر و صدا باشد، اما باز هم اگر سر و صدا شما را آزار می دهد، همیشه می توانید از نوع سرامیکی لنت ترمز استفاده کنید.

 

 • برای ماشین های ورزشی و یا اسپرت که از 0 تا 60 مگاپیکسل در ساعت سرعت دارند و همچنین باید از 60 به 0 در زمان رکورد برسند، لنت های ترمز نیمه فلزی بهترین کارایی را دارند. هنگامی که وسیله نقلیه ای این چنینی دارید، باید بدانید که به لنت ترمز با کیفیت بالا نیاز دارید.

 

 • همه ون ها، کامیون ها و تقریبا ماشین های سنگین و بزرگ جاده ای که طولانی مدت در امتداد بزرگراه ها در حال رانندگی هستند به دلیل وزن و نیاز به بهترین قدرت ترمز، به لنت ترمزهای سنگین نیاز دارند. شما باید از لنت ترمزهای نیمه فلزی با محتوای فلزی بالا استفاده کنید. چرا که هرچه قدرت ترمز بیشتری نیاز داشته باشید، مقدار فلز در لنت ترمز شما نیز باید بیشتر باشد. ممکن است کمی سر و صدا داشته باشند، اما برای ایمنی شما ضروری هستند.
چه نوع لنت ترمزی برای اتومبیل من مناسب است؟

لنت ترمزی برای اتومبیل

نتیجه گیری

آیا اخیراً لنت ترمز خودروی خود را  بررسی کرده اید؟ آیا فکر میکنید نیاز به تعویض دارد؟ نمیدانید چه نوع لنت ترمزی را باید تهیه کنید؟ اگر این سوالها برایتان پیش آمده میتوانید با مطالعه ی این مقاله که درباره ی لنت ترمز و انواع آن است، در امر خرید لنت ترمز آگاهانه تصمیم بگیرید. همچنین خوشحال میشویم که مقاله از صفر تا صد لنت ترمز را نیز مطالعه کنید تا سطح آگاهی تان بالاتر رفته و در مورد بررسی لنت ترمز و عیب یابی آن بهتر عمل کنید.

سخن آخر

عصر حاضر، عصری پر از مدرنیته و تکنولوژی در همه زمینه ها مخصوصاً صنعت خودروسازی بوده که اکثر افراد بشریت به دنبال سر در آوردن از آن هستند. این امر با تحقیق و مطالعه میسر خواهد بود و به همین منظور هستند کسانی که خود نیز علاقه به سر در آوردن و همچنین در اختیار گذاشتن اطلاعاتشان برای دیگر افراد دارند. خود من یکی از همین افراد هستم و خوشحالم که میتوانم مطالبی را پیرامون خودرو و قطعات آن نوشته و در اختیار شما همراهان گرامی قرار دَهم. امیدوارم از مطالعه اینچنین مطالبی نهایت استفاده را ببرید.

 

2 دیدگاه در “معرفی انواع لنت ترمز خودرو

 1. محمدی گفت:

  سلام. با مطالعه این راهنما یک کم تردید دارم برای انتخاب لنت ترمز ماشینم مدل ماشینم پراید 111 هستش میشه راهنماییم کنین که چه نوع لنتی مناسبه برای ماشینم؟

  1. ariyagostar گفت:

   شما میتونید هر مارکی رو انتخاب کنید ، پیشنهاد ما امکو هستش در این صفحه هم میتونید خود محصول رو ببینید https://b2n.ir/t14807

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *