blog

معرفی خودروهای جدید تولید داخل

معرفی خودروهای جدید تولید و منتاژ داخل ایران

طبق گفته های مدیر کل صنایع خودروی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در سال 1402 قرار است 9 خودروی جدید به بازار آمده و افزایش تولید خودروسازان بزرگ کشور و اجرای گام دوم طرح تحولی خودرو با اصلاح قیمت‌ها میسر شود.

لاهیجانی در گفت‌وگو با خبرگزاری ها اظهار داشت: پس از چهار سال متوالی که تولید در حدود سالیانه 800 هزار دستگاه بود و قسمتی از خودروهای تولیدی نیز در پارکینگ‌ ها انباشته میشد و به صورت ناقص و غیر قابل عرضه به بازار عرضه نشده بود، در سال 1401 با رشد 39 درصدی، تولید بیش از یک میلیون و 300 هزار دستگاه خودرو محقق شد.

وی افزود: در سال 1402 قرار است رکورد تولید خودرو در کشور شکسته شود و به تولید بالای یک میلیون و 600 هزار دستگاه برسیم. همچنین پس از اجرای گام نخست که به تثبیت جریان تولید اختصاص داشت، در گام دوم طرح تحولی تمرکز بر توسعه محصولات بومی با کیفیت بر اساس پلتفرم‌های جدید است و هدف این است که 9 محصول جدید به بازار خودروهای داخلی ایرانی وارد شود.

خودروهای جدید داخلی که قرار است وارد بازار ایران شوند

با وجود تحریم و مشکلات ناشی از آن، قرار است با ورود خودروهای تولید شده توسط شرکت ایران خودرو، سایپا و بهمن موتور، جان تازه ای به بازار خودروهای داخلی تزریق شود.

خودرو های جدید تولید ایران ری را و کادیلا

ری را و کادیلا خودرو های جدید

  • جدیدترین محصولات ایران خودرو

کراس‌ اوور ری ‌را و هاچ ‌بک TF21 که متعلق به شرکت ایران‌ خودرو هستند. این دو ماشین به ‌عنوان جایگزینی برای خودروهای پژو 208 و پژو 206 روانه بازار می‌شوند. ری ‌را در نسخه پایه به موتور TU5+ و در نسخه ممتاز به موتور EF7 مجهز است و از گیربکس 6 سرعته اتوماتیک برای کارکرد بهتر استفاده می‌کند. هاچ ‌بک TF21 نیز در زیر کاپوت خود از موتور TU5+ بهره می‌گیرد که می‌تواند 113 اسب‌ بخار قدرت و 143 نیوتن ‌متر گشتاور به ‌وجود آورد.

  • تولیدات جدید سایپا

سایپا قرار است خودروهای اطلس، آریا، سهند و شاهین اتوماتیک را روانه بازار ‌کند. کراس ‌اوور آریا که براساس پلتفرم SP100 تولید میشود، همان پلتفرم به ‌کار رفته برای تولید شاهین است. این ماشین از پیشرانه ME16 استفاده می‌کند و به گیربکس دستی و احتمالاً اتوماتیک مجهز خواهد بود. از طرف دیگر، اطلس به‌ عنوان فیس لیفت جذاب ‌تر کوییک با موتور M15 روانه بازار می‌شود. این موتور حدود 94 اسب‌ بخار قدرت و 138 نیوتن‌ متر گشتاور دارد و به گیربکس 5 سرعته دستی نیز مجهز است.

سهند سایپا دیگر محصول جدید خودروهای داخلی است که در واقع فیس لیفت ساینا به شمار می‌آید. سهند جایگزین تیبا و ساینا است و از موتور M15 استفاده می‌کند. همچنین گفته ‌شده که سایپا قصد دارد نسخه اتوماتیک CVT این ماشین را نیز به بازار ارائه کند. چهارمین محصول سایپا، نسخه اتوماتیک خودروی شاهین است که به امکانات رفاهی بیشتری نظیر سیستم کروز کنترل، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل حرکت در سربالایی، آنتن بال کوسه ‌ای و… مجهز خواهد بود.

  • محصولاتی که بهمن موتور قرار است ارائه دهد

بهمن موتور همانند دو شرکت خودروساز دیگر، قرار است در سال جدید دو مدل مونتاژی متفاوت از برند فیدلیتی را روانه بازار کند. فیس لیفت فیدلیتی پرایم با نام فیدلیتی پرستیژ به ‌عنوان یکی از جدیدترین خودروهای بهمن موتور در سال 1402 با امکاناتی نظیر موتور توربوشارژ مجهز به فناوری GDI با قدرت 197 اسب‌ بخار و گشتاور 290 نیوتن ‌متر در دسترس خریداران خودرو قرار خواهد گرفت. همچنین این موتور به گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر متصل است.

معرفی خودروهای جدید ایرانی و منتاژ شده

معرفی خودروهای جدید

دومین محصول بهمن موتور به نام فیدلیتی XB1 از لحاظ پلتفرم متفاوت با مدل‌ های قبلی با نام اصلی جتور داشنگ روی پلتفرم کانلون سوار است که یکی از پلتفرم ‌های جدید چری به ‌حساب می‌آید. در بخش قوای فنی، XB1 همانند نسخه پرستیژ عمل می‌کند.

مطالعه مقاله محبوب ترین خودروهای چینی در ایران از بخش مجله خبری سایت آریاگستر

در نهایت

با توجه به ازسرگیری واردات و شفاف‌ سازی عرضه در سامانه یکپارچه خودرو، پیش‌ بینی می‌شود که بازار خودروی کشور به سمت رقابتی شدن پیش میرود. طبق گفته آقای توکلی لاهیجانی با افزایش عرضه و واقعی شدن قیمت‌ها از طریق افزایش قیمت کارخانه، تقاضای کاذب در بازار خودرو حذف می شود و عرضه از طریق حذف زیان خودروسازان افزایش می‌یابد.

مدیرکل صنایع خودروی وزارت صنعت نیز اظهار داشت: در گام دوم که بسیار مهم‌تر است، باید به ریشه اصلی ناکارآمدی در صنعت خودروی کشور پرداخته شود که عدم پرداختن به حلقه طراحی و توسعه محصولات بومی در زنجیره ارزش خودروسازان داخلی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *