blog

مهم ترین دلایل کار نکردن بخاری ماشین

چه عواملی می توانند باعث خرابی بخاری خودرو شوند؟

زمستان فرا رسیده و شاید از دغدغه های مهم رانندگان بخاری خودروی آنها باشد. یکی از مهم ترین اجزایی که در زمستان هنگام رانندگی به آن نیاز دارند. بخاری ماشین مانند دیگر تجهیزات و قطعات خودرو مهم بوده و می تواند سفر خوش و راحت و امنی را در هوای سرد پاییز و زمستان برایمان فراهم کند. حال زمانی می رسد که بخاری ماشین را روشن می کنید ولی هیچ اتفاقی نمی افتد، گرچه کارکرد بخاری خودرو بسیار ساده است، اما دلایل مختلفی می تواند پشت خرابی آن باشد. در این مطلب، ما قرار است شما را برای زمستان آماده کنیم و دلایل اینکه چرا بخاری ماشین شما به درستی کار نمی کند را برایتان بازگو کنیم.

چه عواملی می توانند باعث خرابی بخاری خودرو شوند؟

سیستم گرمایش خودرو همانند سیستم گرمایش خانه از اجزای زیادی تشکیل شده و ممکن است چندین مورد بالقوه وجود داشته باشد که باعث ایجاد مشکلاتی برای سیستم گرمایشی اتومبیل شما شده و سرما جایگزین گرما در داخل کابین خودرو شود. در ادامه به رایج ترین دلایلی که باعث خرابی بخاری خودرو می شوند خواهیم پرداخت.

مشاهده محصولات آریاگستر: قیمت بخاری خودرو

مهم ترین دلایل کار نکردن بخاری ماشین

دلایل کار نکردن بخاری ماشین

1- خرابی ترموستات

اگر گرمای خودرو ضعیف باشد علتش معیوب و خرابی ترموستات است. باز یا بسته بودن قطعه، نه تنها می تواند باعث ایجاد مشکل در گرمای شما، بلکه سیستم خنک‌کننده موتور شما نیز شود.

2- کم بودن ضد یخ- خنک‌کننده

زمانیکه سطح مایع خنک‌کننده/ ضد یخ شما کاهش ‌یابد، سیال داغ نمی‌تواند به هسته بخاری رسیده و بنابراین، کابین خودرو سرد خواهد بود. اگر موتور خیلی سخت کار کند و بیش از حد گرم شود یا اگر به درستی پر نشده باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

3- معیوب بودن فن بخاری

فن بخاری، قسمتی است که گرما را به داخل کابین هدایت می کند، و در حالی که دارید مایع خنک‌کننده/ ضد یخ داغ را به هسته بخاری وارد می کنید، ممکن است فن بخاری بشکند یا دچار قطعی برق شود.

4- خرابی مقاومت موتور دمنده

اگر مقاومت موتور دمنده خراب باشد، ممکن است در تنظیم سرعت فن یا اصلاً هواگیری با مشکل مواجه شوید.

5- کثیفی و گرفتگی هسته بخاری

گاهی زباله ها و ذرات وارد شده به سیستم خنک‌کننده می توانند هسته بخاری شما را مسدود کنند. این امر زمانی اتفاق می افتد که رادیاتور از داخل زنگ زده و زباله ها و آلودگی ها از داخل رادیاتور عبور کرده و درون هسته بخاری قرار می گیرند. در هر صورت، شما باید به دنبال نوسازی هسته بخاری خود یا تعویض مستقیم آن باشید.

مشاهده محصولات آریاگستر: موتور بخاری 405

علت کار نکردن بخاری ماشین در زمان های مختلف

علت کار نکردن بخاری ماشین

6- سیم کشی معیوب

این باعث سوختن فیوزها شده؛ سیم کشی ماشین شما ممکن است مشکل دار شده باشد. این بدان معناست که بخاری هنگامی که راننده دستور عملکرد آن را می دهد، فعال نمی شود و این خوب نیست.

7- نشتی رادیاتور

وقتی رادیاتور نشتی داشته باشد، مانع از رسیدن مایع خنک‌کننده به هسته بخاری می شود و در بدترین حالت ممکن، به موتور خودروی شما آسیب خواهد رسید. باید شیلنگ‌ ها، رادیاتور و پمپ آب خودرو خود را چک کنید تا نشانه ‌ای از نشتی وجود داشته باشد.

نتیجه گیری

سعی تیم محتوایی ما بر این بود تا در این راهنما شما با برخی از مهمترین و رایج ترین دلایل خرابی بخاری ماشین آشنا شوید که امیدواریم مؤثر و مفید واقع شوند. به طور خلاصه آنها را برای شما همراهان گرامی در زیر بازگو خواهیم کرد.

مشاهده محصولات آریاگستر: بخاری نیسان انژکتوری

  • نشت مایع خنک‌کننده که کم بودن آن می تواند منجر به مشکلات شدید موتور شود، بنابراین مراقبت سریع از آن ضروری است.
  • سوختن فیوز که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بخاری خودرو شود. هر گونه مشکل الکتریکی می تواند بر توانایی ماشین شما برای تولید گرما تأثیر بگذارد.
  • وجود هسته بخاری بد از دلایل بالقوه مشکلات گرمایشی است زیرا مایع خنک‌کننده از آنجا عبور می کند و به نوبه خود هوا را قبل از رسیدن به کابین گرم می کند.
  • پمپ آب معیوب که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در بخاری شود چرا که مایع خنک‌کننده باید به خوبی در موتور جریان یابد، تا انتقال گرما به خوبی صورت گیرد.
  • یک ترموستات بد نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود اگر دمای مایع خنک‌کننده را به طور دقیق نخواند.
  • خرابی موتور دمنده هم دلیل خرابی بخاری است اگر اصلاً هوا از دریچه های شما خارج نمی شود.

به طور خلاصه بسیاری از دلایل عدم کارکرد بخاری ماشین به سیستم خنک‌کننده خودرو مربوط است. مشکل سیستم خنک‌کننده می تواند به سرعت منجر به داغ شدن بیش از حد موتور و آسیب آن شود، بنابراین به محض اینکه متوجه شدید که بخاری ماشین شما کار نمی کند، مهم است که وسیله نقلیه خود را برای بازرسی به تعمیرکار حرفه ای نشان دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *