منو

0

0 هزار تومان

  • خانه
  • وبلاگ
  • موتورفن خودرو و اطلاعاتی که رانندگان باید بدانند

بی گمان همه صاحبان خودروها با مورتو فن خودرو آشنایی دارند. همان گونه که از عنوان آن برمی آید این قطعه برای خنک کردن و تهویه سیستم موتور خودرو طراحی و تعبیه شده است. این وسیله که سبب به حرکت درآمدن فن و پروانه خودرو می شود در تمام خودروهای قدیمی تا به امروزه مورد استفاده قرار گرفته است. در خودروهای امروزی سیستم موتور فن خودرو با انرژی الکتریکی تولید شده توسط موتور خودرو کار می کند که برای این کار از باتری حامل انرژی الکتریکی استفاده می شود. نیروی مورد نیاز برای این کار به طور غیر مستقیم از پیشرانه تامین می شود.

انواع موتور فن خودرو

موتورهای فن خودرو شامل دو نوع یک دور و دو دور هستند. موتور فن یک دور به این صورت است که در هر دمایی سرعت فن خنک کننده تغییر نمی کند و با یک سرعت ثابت گردش می کند. به عبارتی نیرویی که سبب گردش فن می شود مستقیما از پیشرانه و تسمه های متصل به آن تامین می شود. اما در سیستم دو دور فن خودرو به این صورت کار می کند که انرژی پیشرانه به انرژی الکتریکی تبدیل شده و در باتری ذخیره می شود. عملکرد این موتور هم بدین صورت است که در دمای بالاتر از 90 درجه حسگر تعبیه شده در موتور حرارت بالا را تشخیص داده و سرعت گردش فن بالاتر می رود و به سرعت کار می کند؛ اما در دمای پایین تر از 90 درجه سرعت گردش فن کاهش یافته و کند می شود. اکثر خودروهای امروزی از موتور فن دور دور استفاده می کنند و خودروهای قدیمی از سیستم یک دور استفاده می کردند.

اجزای موتور فن خودرو

موتور فن خودرو اجزای پیچیده ای ندارد و تنها شامل چند قسمت است. اولین قسمت آن محفظه اصلی موتور است که دورن آن سیم پیچی شده است که با جریان یافتن انرژی الکتریکی و در اثر ایجاد میدان مغناطیسی، انرژی مکانیکی مورد نیاز برای چرخاندن فن تولید می شود. قسمت بعدی مقاومت حرارتی است است که در آن حسگر حرارت تعبیه شده است که با بالا رفتن درجه حرارت به طور اتوماتیک موتور فن سرعت گردش فن را بالاتر می برد. قسمت سوم، کابل یا سیم است که به طور دو شاخه شده است. به این صورت که یک بخش آن به محفظه موتور اتصال دارد و بخش دیگر آن نیز به مقاومت حرارتی متصل است. انتهای این دو کابل نیز سر سیم نام دارد که به باتری متصل است.

تعمیر موتور فن خودرور

برخی از علائم در صورت مشاهده شدن نشان از خرابی موتور فن خودرو دارد و باید بالافاصله نسبت به رفع عیب و تعمیر آن اقدام کرد. این علائم عبارتند از: از کار افتادن فن، کار کردن ضعیف فن، بالا بودن دمای موتور خودرو علی رغم کار کردن فن، ایجاد صداها و ارتعاشات زیاد و غیر طبیعی و بالاخره روشن شدن چراغ کنترل موتور خودرو. در صورت مشاهده این علائم هر چه سریع تر به یکی از تعمیرگاه های خودرو مراجعه کنید تا نسبت به رفع عیب و تعمیر موتور فن خودرو اقدام شود. چه بسا دیر مراجعه کردن در صورت بروز این علائم سبب خرابی های دیگر قسمت های مختلف خودرو می شود که در نهایت هزینه های بسیاری را به دنبال دارد.

تولید موتور فن خودرو

امرزوه فناوری ساخت و تولید موتورهای فن خودرو در کشور برای خودروهای داخلی تقریبا ایجاد شده است و بیشتر شرکت های تولید قطعات خودرو می توانند موتور فن خودرو را در انواع و مدل های مختلف با توجه به مدل خودروها و تولید و روانه بازار کنند.

قیمت موتور فن خودرو

موتور فن خودرو رنج قیمتی متفاوتی دارد و با توجه به نوع موتور فن  ،شرکت سازنده آن و مدل خودرو می تواند قیمت های متفاوتی را داشته باشد. در حال حاضر این وسیله در بازار برای خودروهایی مانند پژو و پراید در حدود 160 هزار تومان است. البته باید گفته شود که موتور فن خودرو وسیله گران قیمتی محسوب نمی شود و برای انواع خودروهای ساخت داخل چیزی در حدود بین 160 تا 250 هزار تومان است. این نکته را هم باید گفت که قیمت موتور فن خودرو در صورتی که از نوع دو دور باشد طبیعتا بالاتر می رود. زیرا اجزای آن پیچیده تر از نوع یک دور است.
جمع بندی
موتور فن خودرو یکی از قطعات نسبتا ساده در خودروها محسوب می شود که در عین ساده بودن عملکرد بسیار مهم و حساسی دارد. زیرا در صورت معیوب و خراب بودن آن، تهویه مناسب صورت نمی گیرد و با بالا رفتن دما و داغ شدن موتور اصلی خودرو، نتیجه آن خراب شدن اجزای آن، از کار افتادن خودرو و در نهایت باید متحمل خسارت بسیار به آن شد. از این رو چک کردن دوره ای این قطعه از بابت صحیح و معیوب بودن و مشاهده عملکرد آن کاری ضروری است که باید دارندگان خودرو به این امر توجه داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

یک نظر اضافه کنید