منو

0

0 هزار تومان

موتور فن خودرو

یکی از مشکلات شایعی که رانندگان خودروها با آن برخورد می کنند، خرابی موتور فن خودرو است. این قطعه به سبب کارکرد بسیار مهمی که در چرخاندن فن دارد که سبب خنکی موتور خودرو می شود، همواره باید کنترل شود تا از سالم بودن آن اطمینان حاصل شود. از این رو این قطعه به هنگام خراب شدن معمولا علائم و نشانه هایی دارد که با دانستن آن ها می توان سریع تر نسبت به رفع عیب و خرابی این قطعه اقدام کرد تا عملکرد آن در خنک سازی موتور خودرو دچار مشکل نشود.

در این مقاله به بررسی مهم ترین علائم و نشانه های خرابی موتور فن خودرو اشاره می کنیم که لازم است رانندگان این علائم را به طور کامل دانسته تا در هنگام بروز مشکل آگاهی لازم را داشته باشند.

از کار افتادن فن، یک معضل جدی

مهم ترین و شایع ترین علامت خرابی فن خودرو، از کار افتادن آن است. یعنی این قطعه نمی تواند فن خودرو را بگرداند و هیچ عملکردی ندارد. به این منظور چک کردن جریان برق از باتری ضروری است. در صورت وصل بودن جریان برق، خرابی مربوط به داخل موتور فن است که باید توسط یک متخصص باز شده و رفع عیب شود. و در صورت سوختگی کامل آن، باید موتور فن خودرو تعویض شود.
از دیگر عللی که موجب می شود موتور فن خودرو کار نکند، قطعی یا هرز شدن اتصالات سوکت رله دور کند یا تند، وجود قطعی در دسته سیم، معیوب بودن رله دور کند یا تند موتور فن خودرو است که نیاز است این علل بررسی شود تا علت دقیق کار نکردن آن تشخیص داده شود.

بالا بودن دمای موتور با وجود کارکرد فن

این مشکل هنگامی بروز می کند که با وجود کار کردن فن خودرو، همچنان دمای موتور خودرو بالا بوده و خنک نمی شود. این مشکل عمدتا مربوط به زمانی است که جریان آب به طور مناسبی گردش نمی کند و از این رو فن خودرو باد گرمی را تولید می کند که نمی تواند موتور را خنک کند.
به این منظور کنترل ترموستات که بتواند مسیر گردش آب را به موقع باز و بسته کند، کنترل واتر پمپ و تسمه آن، کنترل فشنگی مربوط به آمپر آب ضروری است. هم چنین ضعیف بودن اتصال بدنه که ایجاد سولفات و رسوبات در این اتصالات سبب این می شود که در تشخیص دمای مایع خنک کننده و کارکرد فن خطا و اختلال ایجاد شود.

شنیدن صداهای اضافی و احساس ارتعاشات غیر طبیعی

این مشکل زمانی بروز می کند که پروانه و موتور فن دچار آسیب هایی مثل ترک خوردن ، هرز یا قطع شدن اتصالات بدنه و یا از دست دادن شکل طبیعی آن باشد. بدین منظور هنگامی که موتور فن از خود صداهای غیر عادی یا اضافی تولید کرد باید فورا نسبت به چک کردن این علل اقدام کرد. چه بسا دیر اقدام کردن موجب سوختن موتور فن شده و چاره ای جز تعویض آن وجود نداشته باشد.موتور فن خودرو

کار نکردن موتور فن با سرعت استاندارد

این علامت هم نشان دهنده خرابی موتور فن خودرو است که به عللی از جمله سوختن موتور فن خودرو و یا خراب شدن مقاومت فن اتفاق بیفتد. در این صورت باید فورا دست به کار شد و به نزدیکترین تعمیرگاه مجهز مراجعه کرد تا نسبت به رفع عیب و احیانا تعویض موتور فن خودرو اقدام شود.

روشن شدن چراغ چک خودرو

یکی دیگر از علائم خرابی موتور فن خودرو، روشن شدن چراغ کنترل خودرو است. این چراغ به هنگام خراب و معیوب بودن قطعات خودرو به صورت خودکار روشن شده و به راننده هشدار می دهد که باید نسبت به چک خودرو و پیدا کردن عیب آن اقدام کند. پس اگر در حین رانندگی این چراغ روشن شد احتمال این که موتور فن خودرو معیوب و دچار خرابی شده باشد وجود دارد.
شایع ترین عللی که در سیستم خنک کننده خودرو سبب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود عبارتند از: به وجود آمدن ایراد و مشکل در مقامت فن خودرو، وجود ایراد در موتور فن خودرو و بروز عیب و مشکل در رله فن است که نیاز است ابتدا سالم بودن سیم کشی و سوکتی که به رله متصل است، تغییر رنگ و نیز دفرمگی آن مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که این قسمت ها سالم باشد باید رله معیوب مورد تعویض قرار گیرد.
یکی دیگر از عللی که در خرابی موتور فن خودرو سبب روشن شدن چراغ چک می شود، ناشی از بروز ایراد در سنسور موتور فن خودرو است. این قطعه میزان دمای آب را اندازه گیری می کند و اگر به درستی دمای آن را نشان ندهد نشان از خرابی سنسور دارد که سبب روشن شدن چراغ چک خودرو می شود. به این منظور چک کردن مسیر سیم کشی و احیانا تغییر قطعاتی که معیوب هستند ضروری است.

علائم خرابی موتور فن خودرو

نشانه های خرابی موتور فن خودروچیست ؟

علائمی که بیان شد مهم ترین نشانه های خرابی موتور فن خودرو محسوب می شود که رانندگان گرامی باید این موارد را به یاد داشته باشند. زیرا یک راننده باتجربه باید به بسیاری از علائم خرابی قطعات خودرو آگاهی داشته باشد تا در هنگام رانندگی و در صورت بروز مشکل بتواند تشخیص اولیه را داده و در صورت رفع نشدن به نزدیک ترین تعمیرگاه و متخصص مراجعه کند.
موتور فن خودرو نیز یک قطعه بسیار مهمی است که در صورت بروز خرابی عمل خنک شدن موتور انجام نمی شود و همین مورد سبب بروز پیامدهایی از جمله خرابی موتور خودرو شده که نهایتا باید متحمل هزینه های گزافی برای تعمیر آن شد. پس با شناخت علائم خرابی موتور فن خودرو تا حد زیادی می توان از وارد شدن خسارات زیاد جلوگیری به عمل آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

یک نظر اضافه کنید