منو

0

0 هزار تومان

  • خانه
  • وبلاگ
  • برای آن که طول عمر قطعات خودروی ما بیشتر باشد، چه راهکارهایی وجود دارد؟

موتور فن

خودرو نیز همانند بسیاری از وسایل مورد نیاز انسان، پس از گذشت چند سال استفاده، از عمر مفید آن کاسته شده و کارکرد قطعات آن نیز به مرور دچار اشکالات و معایب می شود. از این رو همواره بالا بردن عمر قطعات خودرو و افزایش بهره وری از آن ها یکی از ضروریاتی است که صاحبان خودورها باید به آن توجه خاصی نشان دهند. زیرا در صورت رعایت نکات و راهکارهای لازم برای بیشتر شدن عمر قطعات، می توان انتظار داشت که از هزینه های سنگین برای تعویض قطعات می توان صرف نظر کرد. از این رو در این مقاله به راهکارهایی که می توان با به کار بستن آن ها عمر قطعات خودرویتان را افزایش دهید پرداخته ایم.

روغن با کیفیت برای خودرو استفاده کنید

مسلما نقش روغن باکیفیت و استاندارد در ارتقای عمر قطعات خودرو امری بدیهی است. انتخاب روغن موتور استاندارد و باکیفیت و تعویض به موقع آن می تواند تا حد زیادی در افزایش عمر قطعات خودرو تاثیر زیادی داشته باشد. برخی با توجه به کارکرد خودرو بر اساس کیلومتر و برخی با توجه به زمان استفاده از روغن نظرات متفاوتی را در مورد تعویض آن دارند. اما روی هم رفته پس از کارکرد حدود شش هزار کیلومتری خودرو و نیز سپری شدن حداکثر 6 ماه از تاریخ تعویض روغن موتور باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

عملکرد سیستم خنک کننده را کنترل کنید

سیستم خنک کننده خودرو نقش مهمی در کنترل دما و جلوگیری از بالا رفتن دمای موتور و قطعات آن دارد. زیرا در صورت معیوب بودن آن دمای موتور و قطعات آن بالا رفته که منجر به خرابی و تعویض قطعات با هزینه های گزاف می شود. از این رو بهترین کار ممکن این است که هر چند وقت یک بار سیستم خنک کننده را کنترل کرد. برای مثال موتور فن خاری که در بیشتر خودروهای رده متوسط استفاده می شود باید از لحاظ صدا ندادن، خراب نبودن و روشن شدن آن و نیز با سرعت استاندارد کار کردن همواره کنترل شود.

لنت ترمزها را جدی بگیرید

برای توقف یک خودرو باید اصطکاک لازم ایجاد شود که این کار بر عهده لنت ترمز است. لنت ترمز نیز از جمله قطعاتی است که باید مراقب بود تا عمر کارکرد آن افزایش یابد. بنابراین راه کارهایی از جمله عدم ترمز ناگهانی، افزایش زمان ترمز گیری، عدم گاز و ترمزگیری پی در پی، خارج کردن وسایل اضافی از خودور برای سبک شدن آن از جمله مواردی است که می تواند عمر لنت ها را افزایش دهد. در صورت تمام شدن عمر مفید لنت ها، باید نسبت به تعویض آن سریعا اقدام کرد، زیرا سبب آسیب به سیستم حرکتی خودرو نیز می شود. برای مثال لنت ترمز سمند در بازار انواع مختلفی وجود دارد که خرید نوع استاندارد و باکیفیت آن قطعا بر طول عمر قطعه افزوده خواهد شد. و یا لنت ترمز پژو 206 تیپ 2 از جمله قطعات پرمصرف و در طرح ها و مدل های مختلف در بازار عرضه می شود که کسب اطلاعات لازم به هنگام خرید این قطعه یک امر کاملا ضروری است.

قطعات مصرفی خودرو را به طور مرتب چک کنید

از موارد بسیار مهمی که صاحبان خودروها باید به آن اهتمام داشته باشند، کنترل مرتب قطعات مصرفی خودرو است. برخی گمان می کنند که در صورت نو بودن خودرو و یا قطعات برای مدت ها نیازی به بازدید و چک کردن آن وجود ندارد. در صورتی که این فرض کاملا اشتباه است و هر قطعه ای هر چند نو باشد در اثر عواملی خراب و معیوب شده و در این صورت عمر آن کاسته می شود. بدین منظور کنترل تسمه دینام، شمع ها، تصفیه بنزین، شلنگ ها، باتری، ترمزها، برف پاک کن لازم و ضروری است تا با مشاهده هر گونه عیب و ایراد در این قطعات نسبت به تعویض آن قطعه معیوب اقدام شود. زیرا در صورت اقدام به موقع برای تعمیر قطعه معیوب می توان عمر آن را افزایش داد و از وارد آمدن خسارات بسیار جلوگیری به عمل آورد.

پیش از حرکت کردن، خودرو را به خوبی گرم کنید

در فصل زمستان و روزهای سرد سعی کنید پیش از حرکت کردن، خودروی خود را به خوبی گرم کنید تا میزان دمای روغن موتور و ترمزها به درجه لازم برسد. زیرا در غیر این صورت عملکرد روغن موتور و ترمز دچار مشکل شده و منجر به خرابی قطعات می شود.

با آرامش و طمانینه رانندگی کنید

باید دانست هر چه بیشتر با آرامش رانندگی کنید و قطعات خودرویتان کم تر دچار تلاطم و فعالیت زیاد قرار بگیرد، عمر قطعات هم مسلما بیشتر می شود. به هنگام رانندگی حواستان به خودرو و طرز کار قطعات باشد تا در صورت بروز مشکل و ایراد سریعا نسبت به رفع آن اقدام کنید.

لاستیک ها و باد آن را بررسی کنید

یکی دیگر از راهکارهایی که می توان با انجام آن عمر قطعات خودرو را بیشتر کرد، کنترل و بررسی لاستیک ها و باد آن هاست. زیرا در صورت صاف شدن کامل لاستیک احتمال ترکیدگی آن به هنگام رانندگی و خسارات جانی و مالی آن بسیار زیاد می شود. بنابراین ضروری است که نسبت به تعویض آن اقدام کرد. یکی دیگر از کارهای مربوط به لاستیک ها، کنترل باد آن است. زیرا باد لاستیک ها اگر از حد متعادل کم تر باشد سبب فشار آمدن به موتور خودرو و نیز سیستم حرکتی و لنت های ترمز می شود. و اگر هم از باد آن ها از حد معمول بیشتر باشد احتمال واژگونی و عدم کنترل خودرو در سر پیچ ها بیشتر می شود.

به صداهای برخاسته از خودرو توجه نشان دهید

بسیاری از مواقع پیش می آید که صداهای مختلفی از خودرو برمی خیزد که ناشی از خرابی و عملکرد معیوب قطعات خودرو است. زیرا این صداها هشدار دهنده این هستند که باید سریعا نسبت به رفع عیب و خرابی قطعه یا قطعات خودرو اقدام کرد تا با این کار هم عمر آن ها را افزایش داد و از متحمل شدن خسارات بسیار جلوگیری کرد.
کلام آخر
راهکارهایی که در بالا اشاره شد جزء مهم ترین راهکارها و نکاتی هستند که با توجه و انجام آن ها می توان انتظار داشت که عمر قطعات خودرو بیشتر شود. زیرا خودرو هم یک وسیله مصرفی است که برای راحتی حمل و نقل ساخته شده است و از این رو رسیدگی و نگهداری صحیح از آن و قطعات به کار رفته در آن امری ضروری است و بی توجهی به این موضوع در بسیاری از مواقع به هزینه های سنگینی منجر شده است. پس رعایت اصول و راهکارهای ساده مسلما از لحاظ اقتصادی به نفع صاحبان خودرو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

یک نظر اضافه کنید