منو

0

0 هزار تومان

  • خانه
  • وبلاگ
  • هر آنچه که باید در مورد برف پاک کن و موتور آن بدانید

سیستم موتور برف پاک کن

برای پاکیزگی و شفافیت شیشه های خودرو، سیستم برف پاک کن بر روی خودروها نصب شده است. زیرا شیشه های خودرو بر اثر عواملی همچون گردوغبار، برف و باران، گل و لای دچار کثیفی و تیره شدن شیشه می شود که سیستم برف پاک کن می تواند به میزان زیادی تمیزی و شفافیت شیشه ها را ایجاد کند تا رانندگان مشکلی در رانندگی نداشته باشند. در خودروهای قدیمی تا امروزی سیستم برف پاک کن از حالت ساده با کارایی اولیه به سمت پیشرفته تر و بهینه تر تحول یافته است و برف پاک های نصب شده در خودروهای جدیدتر دارای عملکرد پیشرفته تری هستند. در این مقاله قصد داریم هر آن چه در مورد برف پاک کن و موتور آن نیاز است تا رانندگان آگاهی داشته باشند بیان کنیم.

نحوه عملکرد برف پاک کن خودرو

برای تامین نیروی لازم برای حرکت برف پاک کن از موتور برف پاک کن استفاده می شود. انرژی لازم برای تغذیه موتور از باتری و جریان الکتریکی خودرو تامین می شود. به این صورت که موتور برف پاک کن سبب به حرکت در آمدن اهرمی می شود که به بازوهای برف پاک کن متصل است. بر سر بازوها، تیغه برف پاک کن نصب شده است که از جنس پلاستیک است که طراحی آن به شبیه تی های لاستیکی است که مناسب پاک سازی و شفاف کردن شیشه های خودرو ساخته شده است.
سرعت برف پاک کن بسته به شرایط جوی می تواند به صورت تند، کند و یا متناوب باشد که قابلیت زمان بندی دارد. در حالت تند و یا کند، موتور برف پاک کن دائما در حال کار است، اما در حالت متناوب با توجه به زمان بندی، شروع به کار می کند. در بسیاری از خودروها برای تنظیم زمان بندی، راننده می تواند به صورت دستی آن را تنظیم کند اما در خودروهای مدرن این امکان به وسیله سنسور تشخیص باران که بر روی خودرو نصب شده است انجام می شود.

خرابی برف پاک کن و علائم آن

برف پاک نیز همانند سایر قطعات خودرو در اثر عللی دچار خرابی و از کار افتادن می شود که به این منظور تشخیص علت و رفع مشکل یک امر ضروری برای رانندگان تلقی می شود. بدین منظور به مهم ترین علائم خرابی برف پاک کن و علل آن اشاره می کنیم.

کار نکردن برف پاک کن

این مشکل شایع ترین علامت خرابی برف پاک کن است و به عللی از جمله سوختن موتور آن، اتصالی در سیستم سیم کشی برف پاک کن، سوختن فیوز و یا پارگی سیم رخ می تواند رخ دهد.

حرکت سخت برف پاک کن بر روی شیشه

این علامت هم نشان دهنده خرابی برف پاک است که به علت مشکل در موتور برف پاک کن و پایه های آن رخ می دهد که سبب شل یا سفت شدن تیغه ها شده و به سختی می تواند حرکت کند.

تولید صدای اضافی و ناهنجار هنگام کار کردن

این علامت هنگامی ایجاد می شود که تیغه های برف پاک کن کهنه و قدیمی شده باشد که در این صورت به هنگام کار کردن صدای ناهنجار جیر و جیر از خود تولید می کند که نیاز است تیغه های آن تعویض شده تا این مشکل برطرف شود.

کار نکردن آب پاش

یکی دیگر از مشکلاتی که نشان دهنده خراب بودن سیستم برف پاک کن است، کار نکردن آب پاش است. آب پاش برف پاک کن به وسیله منبع آب خودرو و فشار پمپ برف پاک کن تامین می شود و هر گاه نیاز باشد راننده دکمه آن را فشار داده و مقداری آب را بر روی شیشه ها اسپری می کند.
اما گاهی به عللی این سیستم کار نمی کند. مهم ترین علل کار نکردن سیستم آب پاش برف پاک کن را می توان به خالی بودن منبع آب پاش برف پاک کن، گرفتگی قسمت دهانه آب پاش به دلیل تجمع ذرات ریز، یخ زدگی مایع شیشه شوی که ممکن است در روزهای سرر سال این اتفاق رخ دهد و پاره شدن یا نشتی شلنگ شیشه شوی نسبت داد که هر کدام از این علل می تواند سبب از کار افتادن آب پاش برف پاک کن شود.

نکاتی پیرامون نگه داری برف پاک کن

برای این که عمر برف پاک کن خودرو افزایش یابد باید نکاتی را رانندگان رعایت کنند. در زیر به مهم ترین این نکات به طور مختصر اشاره شده است.

اولین نکته این است که خودرو را تا حد امکان در سایه پارک کنید. زیرا نور و گرمای خورشید سبب از بین رفتن لاستیک تیغه ها شده و کارایی و عملکرد خود را از دست می دهد.

دومین نکته ای که باید گفته شود این است که در روزهایی که هوا سرد است و شیشه یخ زده شده است هرگز آن را با برف پاک کن تمیز نکنید.

نکته سوم این است که در روزهای برفی به علت باریدن وبلافاصله آب شدن برف، برف پاک کن را شیشه خودرو فاصله دهید.

نکته بعدی این است که همواره برای گردگیری و تمیز کردن باید شیشه ها به وسیله آب یا مایع شیشه شوی خیس شود و به هیچ وجه هنگامی که شیشه ها خشک است از برف پاک استفاده نکنید. زیرا سبب خط و خش افتادن بر روی شیشه و نیز از بین رفتن تیغه ها می شود.

نکته آخر این است که به طور مرتب برف پاک کن و تیغه های آن را از آلودگی و گرد و غبار تمیز کنید زیرا سبب فرسودگی و از بین رفتن آن می شود.
عملکرد سیستم برف پاک کن چگونه است ؟
سیستم برف پاک کن به دلیل عملکرد بسیاری مهمی که در شرایط جوی نامساعد دارد همواره باید چک و بررسی شود تا در صورت وجود خرابی و معیوب بودن نسبت به رفع آن فورا اقدام شود. از این رو در صورتی که سیستم برف پاک کن به طور کلی خراب شود و قابلیت تعمیر نداشته باشد باید نسبت به تعویض موتور و یا حتی قسمت های دیگر آن اقدام شود.
به رانندگان گرامی توصیه می شود که برای خرید مدل های اورجینال پس از مشورت با افراد خبره و کسب آگاهی لازم اقدام کنند. یکی از شرکت هایی که مدل های اورجینال برف پاک کن را عرضه می کند، شرکت آریا گستر است که مشتریان می توانند با مراجعه به وبسایت فروشگاه اینترنتی شرکت آریا گستر و بررسی مشخصات انواع برف پاک کن ها، نسبت به خرید مدل های اورجینال اقدام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

یک نظر اضافه کنید